Michał Romanowski

Partner, Adwokat, M. Romanowski i Wspólnicy sp. k.
Michał Romanowski
M. Romanowski i Wspólnicy sp. k.

bio

profesor zwyczajny dr hab. prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Wykłada prawo cywilnego, handlowe i rynku finansowego. Współtwórca głównych nurtów polskiej doktryny prawa spółek i rynku kapitałowego po 1989 r. Autor ponad 150 monografii i artykułów naukowych w j. polskim i angielskim. Współautor 3 tomów Systemu Prawa Prywatnego pod red. prof. dra Zbigniewa Radwańskiego wydawanych przez Instytut Nauk Prawnych PAN oraz C.H. Beck dot. umów nienazwanych, prawa spółek i prawa papierów wartościowych oraz redaktor naczelny dwóch tomów Systemu Prawa Prywatnego – Prawo spółek – część ogólna i Prawo spółek osobowych. W latach 2006-2015 członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego pod przewodnictwem prof. dra Zbigniewa Radwańskiego, a następnie Prezesa Izby Cywilnej SN prof. dra hab. Tadeusza Erecińskiego powołany w jej skład z rekomendacji prof. dra Zbigniewa Radwańskiego. Współtwórca projektu części ogólnej oraz części ogólnej zobowiązań nowego Kodeksu cywilnego, a także kluczowych zmian w prawie cywilnym i handlowym w okresie 2006-2015. Współautor zmian w KSH dotyczących m.in. praw akcjonariuszy, rejestracji spółek przez internet, dematerializacji akcji, zdalnych posiedzeń organów spółek. W ramach Komisji Kodyfikacyjnej przewodniczący m. in. podkomisji ds. prawa spółek i rynku kapitałowego, ds. przedsiębiorców, ds. umowy ubezpieczenia, ds. przedstawicielstwa oraz członek podkomisji ds. czynności prawnych i prawa o zobowiązaniach.

Twórca ponad 60 opinii legislacyjnych dotyczących prawa Unii Europejskiej na styku z prawem polskim oraz ponad 100 innych opinii legislacyjnych z zakresu prawa cywilnego i handlowego.

Od 10 lat wskazywany jako rekomendowany prawnik w zakresie prawa handlowego w rankingach Rzeczpospolitej, a w roku 2019 wybrany jako najlepszy w Polsce specjalista z prawa handlowego. Założyciel i adwokat w kancelarii Romanowski i Wspólnicy.

Michał Romanowski
M. Romanowski i Wspólnicy sp. k.
Organizator
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partner Główny EKF
Partnerzy EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy Instytucjonalni EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy akademiccy
Poprzedni slajdNastępny slajd
Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy10 - 12 czerwca 2024

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie