W bieżącym roku Europejski Kongres Finansowy rozpoczął sporządzanie „Makroekonomicznych ekspertyz i prognoz dla Polski ”. W czasie spotkania w Sopocie zaprezentowano pierwsze prognozy dotyczące wybranych wskaźników makroekonomicznych, wskaźników sektora bankowego oraz mapy najważniejszych zagrożeń dla koniunktury gospodarczej i stabilności systemu finansowego do 2021 roku. Przyjęto, że prognozy EKF będą przedstawiane dwa razy do roku, w czerwcu i grudniu.
Podczas EKF na podstawie wyników przeprowadzonego wcześniej badania przedstawiono także prognozy zagadnień najsilniej wpływających na technologię w sektorze bankowym w perspektywie najbliższych kilku lat.
Wyniki obu badań posłużyły podczas Kongresu za punkt wyjścia debat okrągłego stołu na temat wyzwań makroekonomicznych oraz technologicznych.
Zwieńczeniem tej części Kongresu była dyskusja prezesów największych polskich banków nad najbardziej realnymi zagrożeniami, ale też i szansami stojącymi przed polskim sektorem bankowym, którymi są: kwestie inwestorskie, jak rentowność rynku finansowego w stosunku do kosztów pozyskiwania kapitału oraz potrzeba konsolidacji, a także kwestie związane z postępem technologicznym – cyberbezpieczeństwo oraz konieczność dostosowania się do mobilności klientów i postępującej digitalizacji. Interlokutorzy starali się przewidzieć reakcje krajowych banków na te wyzwania i nakreślić prawdopodobne scenariusze. Ocenili także wpływ przewidywanych zmian na biznes i ryzyko w bankach, jak również ich możliwe konsekwencje dla stabilności systemu finansowego i zrównoważonego rozwoju gospodarki.
W czasie trwania EKF ogłoszono wyniki pierwszej pilotażowej edycji „Ratingu relacji inwestorskich spółek giełdowych z WIG30”. Oprócz promowania i premiowania transparentności w spółkach rating służy wyznaczaniu standardów polityki informacyjnej i komunikacji z inwestorami sięgających dalej niż te wymagane przez prawo. Badanie będzie aktualizowane i publikowane co roku podczas Europejskiego Kongresu Finansowego.
Tegoroczny Kongres ubogacały imprezy towarzyszące: organizowany po raz drugi Poland Capital Summit, w tym roku koncentrujący się na problematyce inwestycji na rynku nieruchomości, oraz piąta już edycja Akademii EFC – projektu skierowanego do młodych Polaków: wybitnych studentów i absolwentów z uczelni polskich oraz zagranicznych, zainteresowanych tematyką finansów. W ramach spotkania Akademii EFC w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się m.in. otwarta dla mieszkańców Trójmiasta debata nad problemami, jakie dla Polski i Europy niesie kryzys demograficzny.
Na zakończenie Kongresu przedstawione zostały Rekomendacje VIII Europejskiego Kongresu Finansowego dotyczące najważniejszych wyzwań dla polskiego sektora finansowego. Rekomendacje EKF to już tradycja – wielokrotnie znajdowały one zastosowanie w nowelizacjach regulacji prawnych i w życiu gospodarczym.
Dorobek merytoryczny Europejskiego Kongresu Finansowego po ośmiu latach działalności to: siedemdziesiąt osiem Rekomendacji EKF, dwadzieścia siedem Stanowisk EKF w międzynarodowych konsultacjach oraz dwadzieścia cztery Publikacje EKF.
Kolejna, dziewiąta już edycja Europejskiego Kongresu Finansowego odbędzie się w dniach 3–5 czerwca 2019 roku w Sopocie.