- 10:00 - 10:10
Otwarcie seminarium i wystąpienie inauguracyjne
- Jacek Jastrzębski, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego
- Leszek Pawłowicz, Koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego
Rozwiń pełny opis - 10:10 - 10:30
Co sektor finansowy może zaoferować uchodźcom?
Rozmowa Pawła Borysa, Prezesa Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Jacka Jastrzębskiego, Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.
Prowadzący: Marek Tejchman, Zastępca Redaktora Naczelnego Dziennika Gazety Prawnej
Rozwiń pełny opis - 10:30 - 11:30SESJA I
Gwarantowany kredyt mieszkaniowy – co dalej z LtV?
Prowadzący:
Andrzej Reich, Lider Klubu Odpowiedzialnych Finansów przy EKF
Wśród uczestników debaty:
- Janina Harasim, prof. zw. dr hab. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
- Marcin Gadomski, Wiceprezes Zarządu Banku Pekao S.A., nadzorujący Pion Zarządzania Ryzykami
- Kamil Liberadzki, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regulacji w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego, Profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
- Jacek Łaszek, prof. SGH, doradca, Narodowy Bank Polski
- Rafał Kozłowski, Senior Expert, McKinsey & Company
1. Sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych staje się coraz bardziej skomplikowana. Wzrost inflacji, a w konsekwencji stóp procentowych i rat kredytów może pogarszać jakość portfela tego portfela kredytów. Zwłaszcza, że w okresie najniższych, niemal zerowych stóp procentowych, poziom NPL na polskim rynku rósł, mimo iż na całym rynku unijnym wyraźnie obniżał się. Z danych KNF wyłaniało się dość liberalne podejście banków do oceny zdolności kredytowej w roku 2019, 2020, choć wzrost stóp wydawał się nie do uniknięcia. Obecnie, ceny nieruchomości rosną. W konsekwencji kredyty zaciągane są na coraz wyższe kwoty, w dodatku są to niemal wyłącznie kredyty na zmienną stopę. Bo chociaż stopy procentowe wciąż rosną i zapewne wzrost ten się jeszcze utrzyma, stała stopa nie budzi zbytniego zainteresowania. To wszystko musi rodzić niepokój. Stąd prośba o odniesienie się do tej sytuacji, o przyczyny i ocenę ryzyka tkwiącego w portfelu kredytów hipotecznych z trzech różnych pespektyw: rynku, banku i nadzoru.
2. Co w tej sytuacji może zrobić regulator? Jak się wydaje, polskie otoczenie regulacyjne w przypadku kredytów mieszkaniowych daje dość ograniczone możliwości – brak zróżnicowania wag ryzyka, odniesienie do parametru DSTI znajduje się jedynie w Rekomendacji S, w przypadku parametru LtI (loan to income) brak zaleceń nawet na poziomie rekomendacji. Rekomendacja S wymaga ograniczenia parametru LtV, ale Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym pozwala na zaciąganie kredytu przy LtV = 100%. Z Ustawy jednoznacznie wynika, że LtV postrzegany jest wyłącznie jako miara zabezpieczenia kredytowego. Prośba o odniesienie się do tej sytuacji i wskazanie pożądanych, a przy tym możliwych działań regulacyjnych na tle rozwiązań regulacyjnych w praktyce światowej, a zwłaszcza europejskiej i porównanie z polskim system regulacyjnym z perspektywy akademickiej oraz bankowej.
3. W którym kierunku powinna zmierzać polityka regulacyjna polskiego rynku kredytów mieszkaniowych? W przypadku tego rynku istnieje zawsze pewien konflikt miedzy wymaganiami ostrożnościowymi i społecznymi. Czy istnieje rozwiązanie regulacyjne skutecznie ograniczające ryzyko na rynku kredytów mieszkaniowych przy jednoczesnym osłabianiu wymogów ostrożnościowych, na przykład w wyniku znoszenia wymogu posiadania wkładu własnego? I bardziej ogólnie: czy możliwe jest budowanie rozwiązań spełniających jednocześnie wymagania społeczne i ostrożnościowe? A jeśli nie, to który wymóg jest ważniejszy?
Gospodarz debaty: Klub Odpowiedzialnych Finansów przy EKF
Rozwiń pełny opis - 11:30 - 11:45
przerwa
- 11:45 - 12:45SESJA II
Ryzyko stopy procentowej kredytów hipotecznych
Prowadzący:
Kamil Liberadzki, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regulacji w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego, Profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
Wśród uczestników debaty:
- Marcin Gadomski, Wiceprezes Zarządu Banku Pekao S.A., nadzorujący Pion Zarządzania Ryzykami
- Andrzej Gałkowski, Partner, Usługi Doradcze dla Sektora Finansowego, Lider doradców dla sektora bankowego, KPMG w Polsce
- Piotr Mazur, Wiceprezes Zarządu nadzorujący Obszar Zarządzania Ryzykiem, PKO Bank Polski
- Andrzej Reich, Lider Klubu Odpowiedzialnych Finansów przy EKF
1. Docelowy kształt kredytu hipotecznego w Polsce: jaka powinna być struktura kredytów w portfelach banków ze względu na konstrukcję oprocentowania;
– jak zwiększyć udział kredytów o stałym i okresowo stałym oprocentowaniu w portfelu banków;
– jaka politykę sprzedażowo – informacyjną powinny prowadzić banki w tym zakresie; – jakie dalsze działania w obszarze regulacyjno nadzorczym należałoby podjąć w tej kwestii.2. W kontekście kredytów o stałym oprocentowaniu: jaki przyjąć model konstrukcji opłaty za przedterminową spłatę kredytu;
– czy należy przyjąć standard rynkowy modeli prepaymentu Polsce? Jeśli tak, to jaki model przyjąć:
a) podejście stosowane w USA- dopuszczalny prepayment, ale kredyt jest droższy:
b) podejście „niemieckie”- prepayment bezpłatny i dopuszczalny w określonych okolicznościach.
c) alternatywne podejścia.3. Docelowy model refinansowania kredytów hipotecznych w Polsce w kontekście zarządzania ryzykiem stopy procentowej w księdze bankowej (IRRBB)”
– Jakie czynniki są decydujące dla ustalenia właściwej ceny kredytu stałoodsetkowego;
– Rola hipotecznego listu zastawnego i banku hipotecznego w grupie kapitałowej;
– Czy planowany (projekt zmian właściwych ustaw został opublikowany) model funkcjonowania banków hipotecznych spełnia oczekiwania banków, jaki model bankowości hipotecznej powinien być docelowy?4. Kwestia prowadzenia polityki monetarnej przez NBP w kanale kredytów hipotecznych z wykorzystaniem operacji bezwarunkowego skupu hipotecznych listów zastawnych, wzorem operacji EBC oraz FED. Czy ingerencja NBP na dłuższym końcu krzywej dochodowości, poprzez np. skup długoterminowych papierów hipotecznych w przypadku rozluźniania polityki monetarnej, jest warunkiem niezbędnym do upowszechnienia kredytu o stałym oprocentowaniu
Rozwiń pełny opis - 12:45 - 12:55
przerwa
- 12:55 - 13:55SESJA III
Komunikacja podmiotów sieci bezpieczeństwa z interesariuszami rynku finansowego
Prowadzący:
Krzysztof Jajuga, Profesor nauk ekonomicznych, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Prezes CFA Society of Poland
Wśród uczestników debaty:
- Krzysztof Jedlak, Redaktor naczelny, Dziennik Gazeta Prawna
- Artur Jozefiak, Managing Director – Accenture Security Lead for Poland & Central Eastern Europe, Digital Identity Delivery Lead for Accenture Europe
- Krzysztof Kalicki, Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej, Deutsche Bank Polska
- Kamil Mroczka, Dyrektor Generalny, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego
Stabilne funkcjonowanie systemu finansowego zależy zarówno od adekwatnych zasad i norm ostrożnościowych, ich przestrzegania w działaniu przez instytucje finansowe jak i od świadomości i zachowań klientów tych podmiotów. Zarówno edukacja ekonomiczno-finansowa jak i kształtowanie świadomości klientów o systemie finansowym zależy od jakości działania bardzo wielu podmiotów oraz kanałów informacji. W dłuższej perspektywie chaos informacyjny oraz asymetria informacji poszczególnych interesariuszy systemu finansowego ograniczają potencjał rozwoju kraju a nawet mogą przyczyniać się do wystąpienia kryzysów.
Skrajna wręcz polaryzacja postaw politycznych a w pewnym stopniu także treści medialnych w Polsce utrudnia a niekiedy wręcz uniemożliwia obiektywną ocenę zjawisk przez „przeciętnego” interesariusza systemu finansowego (np. kwestie długu publicznego i deficytu budżetowego, kwestie stóp procentowych versus inflacja, kwestie zmiany kursu walutowego). Obok kontrowersji wokół wskazanych przykładowo kwestii mamy do czynienia z coraz szybszymi zmianami w funkcjonowaniu i złożonością usług finansowych oraz nienadążaniem za tymi zmianami szeroko pojmowanego systemu edukacyjnego, niektórymi segmentami klientów a zwłaszcza wykluczeniem ze sprawnego wykorzystywania narzędzi informatycznych znacznej części emerytów.
Do debaty zapraszamy przede wszystkim przedstawicieli instytucji finansowych, akademików oraz dziennikarzy ekonomicznych.
Tematyka debaty:
- Rola przejrzystej informacji oraz edukacji kierowanej do interesariuszy rynku finansowego, w tym przede wszystkim do nieprofesjonalnych uczestników rynku finansowego w kontekście świadomości ryzyk związanych z inwestowaniem oraz konstrukcji poszczególnych instrumentów oraz produktów finansowych.
- Wpływ informacji oraz edukacji na decyzje finansowe gospodarstwa domowego (np. ryzyko płynności, ryzyko stopy procentowej, ryzyko kursu walutowego) ze szczególnym uwzględnieniem oszczędzania długoterminowego i bezpieczeństwa finansowego na emeryturze.
- Konkurencyjność kanałów komunikacji (prasa, radio, telewizja, Internet), ze szczególnym uwzględnieniem kwestii ochrony klienta przed celową dezinformacją oraz „fake newsami”; wpływ dezinformacji na stabilność systemu finansowego.
Rozwiń pełny opis - 13:55
Zamknięcie seminarium
- Debata online 6 lipca 2022 o godz. 15:00:SESJA IV
Regulacje ostrożnościowe oraz działania nadzorcze związane z ryzykami ESG
W ostatnich latach dominującymi źródłami ryzyka globalnego są czynniki środowiskowe i społeczne. Czynniki te oddziałują także na instytucje finansowe – głównie poprzez ich ekspozycje (kredyty, inwestycje itd.). Muszą one zatem przebudować swoje systemy zarządzania ryzykiem, by uwzględnić ryzyko ESG (environmental, social, governance). W szerszym wymiarze czynniki dotyczące środowiska naturalnego, zagadnień społecznych i związane z ładem korporacyjnym stały się przedmiotem wielu inicjatyw regulacyjnych.
Uczestnicy debaty wskażą główne wyzwania (tak dla banków, jak i nadzorców), jakie rodzi kwestia zarządzania i sprawowania nadzoru nad zarządzaniem ryzykami ESG. Szczególna uwaga zostanie poświęcona planowanemu uwzględnieniu ryzyka ESG w wymogach kapitałowych oraz badaniu i ocenie nadzorczej. Już obecnie instytucje finansowe mają obowiązek ujawniania części informacji z zakresu ESG, zatem rozważymy jakość tych ujawnień i ich skutki. Zwrócimy także uwagę na rolę banków centralnych we wspieraniu osiągania celów zrównoważonego rozwoju (w szczególności działań klimatycznych).W debacie wezmą udział:
• Joanna Erdman, Wiceprezes Zarządu ING Banku Śląskiego SA odpowiedzialna za zarządzanie ryzykiem,
• Ludwik Kotecki, Członek Rady Polityki Pieniężnej,
• Kamil Liberadzki, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regulacji UKNF, członek Zarządu European Banking Authority
• Lucyna Stańczak-Wuczyńska, Przewodnicząca Rady Nadzorczej BNP Paribas Bank Polska SA,a poprowadzi ją prof. Monika Marcinkowska, kierownik Katedry Bankowości Uniwersytetu Łódzkiego, przewodnicząca zespołu roboczego ds. zrównoważonych finansów w Grupie Interesariuszy Bankowych Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego.
Rozwiń pełny opis