Tegoroczna, dwunasta już edycja konferencji Zarządzanie ryzykiem i kapitałem w bankach (ZRK) odbyło się 18 maja 2022 na Sali Notowań GPW w Warszawie. Ze względu na sytuację epidemiczną konferencja przeprowadzona będzie w formule hybrydowej, z ograniczoną liczbą uczestników stacjonarnych. Debaty Seminarium transmitowane będą w sieci w czasie rzeczywistym, a oglądający będą mogli zadawać panelistom pytania na platformie online.
Program tegorocznej konferencji ZRK opracowany został na podstawie opinii przekazanych wcześniej organizatorom konferencji przez ponad dwudziestu wiodących ekspertów bankowych i akademickich, których poproszono o wskazanie wyzwań w zarządzaniu ryzykiem i kapitałem w bankach oraz zagrożeń dla stabilności polskiego systemu finansowego, które będą najbardziej aktualne i istotne w perspektywie roku 2022.
W programie znalazły się tematy takie jak:
a także debata, która odbędzie się w terminie czerwcowym pt.
Celem Konferencji, niezmiennie od jej powstania, jest debata na temat stabilności systemu finansowego oraz doskonalenie metodologii zarządzania kapitałem i ryzykiem w sektorze bankowym poprzez wymianę doświadczeń między osobami odpowiadającymi za te obszary w instytucjach finansowych.
REJESTRACJAZe względu na sytuację epidemiczną w roku 2021 Seminarium nie mogło być przeprowadzone stacjonarnie więc odbyło się w formule zdalnej-hybrydowej. Debaty Seminarium transmitowane były ze studia w Warszawie w czasie rzeczywistym, a oglądający mogli zadawać panelistom pytania na platformie online. Mimo hermetycznej tematyki oglądalność była bardzo wysoka. Był to pierwszy raz, gdy debaty ZRK były dostępne online, ponieważ wcześniej było to seminarium zamknięte.
Zobacz nagraniaNajważniejsze wyzwania stojące przez sektorem bankowym poruszył w swym wystąpieniu inauguracyjnym Leszek Skiba, Prezes Zarządu Banku Pekao S.A. Następnie odbyły się trzy debaty panelowe. Pierwsza zatytułowana Konsument świadomy ryzyka czy zabłąkana owieczka w świecie finansów dotyczyła modelu ochrony klienta na rynku finansowym. Cieszyła się ona największa oglądalnością, jako że w znaczniej mierze koncentrowała się na gorącym temacie kredytów walutowych. Wśród poruszonych zagadnień znalazły się też stawki referencyjne i tabele kursowe oraz ujemne oprocentowani edepozytów i kredytów.
W drugiej debacie dyskutanci odnieśli się do ryzyka pogorszenia jakości aktywów banków. Szczególnie zastanawiali się jakie będą straty kredytowe związane z COVID-19 oraz które branże i segmenty klientów są najbardziej narażone na trwałą utratę zdolności obsługi zadłużenia. Ostania debat poświęcona była modelom biznesowym banków w środowisku niskich stóp procentowych. W centrum dyskusji było pytanie gdzie szukać nowych źródeł przychodów oraz jakie dźwignie oszczędności kosztowych są jeszcze dostępne dla polskich banków. Koincydencja czasowa wielu negatywnych trendów dla wyników banków stawia pod znakiem zapytania możliwości banków finansowania odbudowy gospodarki po kryzysie, finansowania zielonej transformacji czy inwestowania we własną transformację cyfrową.
Partnerem Strategicznym Konferencji jest: