Banki potrzebują kapitału, żeby Polska mogła się rozwijać – relacja z XIV edycji Konferencji
Stabilność regulacji sektora finansowego jest konieczna, żeby banki były na tyle silne, by stawić czoła ryzykom i móc finansować gospodarkę, przed którą stoją inwestycyjne wyzwania. Banki muszą działać w otoczeniu przewidywalności prawnej, zwłaszcza długoterminowych kontraktów i taki stan trzeba przywrócić – rekomendują uczestnicy konferencji „Zarządzanie ryzykiem i kapitałem”, zorganizowanej przez Europejski Kongres Finansowy.
EKF od kilkunastu lat pracuje nad rozwiązaniami, które mają służyć większej stabilności i efektywności sektora finansowego. Jego opinie i rekomendacje trafiają do najważniejszych regulatorów i prawodawców, jak Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny, Europejski Urząd Nadzoru Bankowego. Do polskich – też.
– Naszym celem jest tworzyć podstawy stabilności systemu finansowego (…) Dlatego uruchomiliśmy Europejski Kongres Finansowy – powiedział otwierając konferencję Leszek Pawłowicz, koordynator EKF.
Podczas tegorocznej konferencji „Zarządzanie ryzykiem i kapitałem” w centrum dyskusji były kwestie zdolności polskich banków do pokrycia kapitałem rosnących ryzyk, krajowych i globalnych. A także zdolności do zbudowania kapitału, który pozwalałby zaspokajać potrzeby finansowania gospodarki. Konferencja przyniosła rekomendacje dla polskich prawodawców i regulatorów mające pomóc w realizacji tych obu wymagających celów.
– Kluczowym motywem rekomendacji konferencji jest zapewnienie stabilizacji wokół sektora finansowego i przewidywalności prawnej. Jest wiele zagadnień, które powinniśmy rozwiązywać dochodząc do konsensusu. Takie rozwiązania i konsensusy proponujemy np. w kwestii niepodważalności pewnych zapisów umownych – powiedział Przemysław Szczygielski, lider usług dla sektora finansowego w Polsce i partner zarządzający działem Risk Advisory w Polsce i państwach bałtyckich w firmie doradczej Deloitte.
– Wiele ryzyk w zarządzaniu kapitałem banków urosło do bardzo istotnych. Powstaje pytanie, jak adresować wyzwania związane z rozwojem Polski, żeby banki mogły je udźwignąć – dodał.
Pełna relacja z ZRK 2024