Opis debaty:
W globalnym świecie analizuje się opłacalność angażowania kapitału w poszczególne przedsięwzięcia, w poszczególne branże czy w poszczególne kraje. Przedmiotem naszego zainteresowania jest atrakcyjność inwestycyjna polskich banków, możliwość pozyskania kapitału od inwestorów dla celów rozwijania biznesu i możliwości sprostania rosnącym wymogom kapitałowym nakładanym przez regulatorów międzynarodowych.
Na potrzeby kapitałowe można patrzeć przez pryzmat istnienia szans biznesowych na osiągnięcie satysfakcjonującego zwrotu z kapitału. Powstaje pytanie, na ile obecne uwarunkowania makroekonomiczne i regulacyjne (zwłaszcza w odniesieniu do sektora bankowego) stanowią podstawę do zwiększania kapitałów bankowych i ich efektywnego wykorzystania z punktu widzenia inwestorów.
Niski poziom inwestycji w polskiej gospodarce wydaje się dawać przestrzeń dla rozwoju akcji kredytowej, szczególnie w sytuacji koniecznej transformacji energetycznej kraju. Jednocześnie wyższe stopy procentowe oraz prawdopodobnie niższe tempo wzrostu PKB w Polsce i na świecie mogą wpływać na materializowanie się ryzyka kredytowego. Ponadto obserwuje się stale rosnące ryzyko prawne w działalności bankowej, zwłaszcza w relacjach z konsumentami, które wpływa na ekonomikę prowadzonej działalności bankowej.
Polskie banki będąc efektywnymi kosztowo podmiotami gospodarczymi zmagają się z wysokimi obciążeniami finansowymi, zwłaszcza podatkiem bankowym oraz wysokimi składkami na Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
W tym roku mamy do czynienia z dalszym zwiększaniem wymogów kapitałowych dla banków. Banki są w procesie budowy MREL lub TLAC do poziomu nałożonego przez organ odpowiedzialny za resolution. Prace legislacyjne UE zakładają przyjęcie w tym roku nowych zmian w CRR,, które będą implementować finalne podejście ujęte w Bazylei III. Na horyzoncie jawią się także zmiany wymogów ostrożnościowych w zakresie wprowadzania nowych regulacji w zakresie ESG, które dla krajów takich jak Polska mogą wiązać się z koniecznością zastosowania wyższych wymogów kapitałowych.
Na tym tle powstają pytania o strategie polskich banków dotyczące zwiększania kapitałów. Czy taki wzrost jest pożądany? Czy może on odbywać się tylko w wyniku akumulacji zysków czy też kapitał może być pozyskany z zewnątrz? Czy w świetle analiz efektywności wykorzystania kapitału inwestorów polski sektor bankowy może skutecznie konkurować o kapitał na międzynarodowym rynku kapitałowym?