Uprzejmie informujemy, że Organizator zastrzega możliwość zmian w programie Kongresu.
Uprzejmie informujemy, że Organizator zastrzega możliwość zmian w programie Kongresu.
Paweł Borys, Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju
Prezentacja raportu pt. Bankowość korporacyjna w Polsce – trendy i perspektywy:
Ernest Pytlarczyk, Główny Ekonomista, Dyrektor Biura Analiz Makroekonomicznych, Bank Pekao S.A.
Moderator:
Jan Szambelańczyk, Profesor nauk ekonomicznych, Uniwersytet WSB Merito Poznań
Paneliści:
Wystąpienie wprowadzające:
Marta Petka-Zagajewska, Dyrektor Biura Analiz Makroekonomicznych, PKO Bank Polski
Moderator:
Piotr Stolarczyk, Dyrektor Departamentu Bankowości Międzynarodowej i Finansowania Handlu, Bank Pekao S.A.
Paneliści:
Kluczowe zagadnienia:
– Instrumenty i mechanizmy finansowe wspierające Ukrainę. Kredytowanie przedsiębiorstw w czasie wojny: ryzyko dla przedsiębiorców i alternatywne sposoby zmniejszenia ryzyka dla banków.
– Praca sektora bankowego w czasie wojny.
– Współpraca Ukrainy z globalnymi organizacjami finansowymi. Zaangażowanie partnerów międzynarodowych we współpracę z KredoBankiem: sytuacja rynkowa, realizacja projektów, potrzeby.
– Odbudowa Ukrainy: potrzeby, sektory krytyczne, obecna sytuacja rynkowa. Finansowanie ukraińskich firm działających w sektorach krytycznych.
Współgospodarze:
W rozmowie udział wezmą:
-Agnieszka Chruściel, Dyrektor Departamentu Klientów Korporacyjnych, Bank Pekao SA
-Krystian Drzał, Dyrektor Biura Rozwoju Produktów i Oferty Bankowości Prywatnej, Bank Pekao SA
-Barbara Wacht, Wiceprezes Zarządu ds. Finansowania strategicznego, Ekoenergetyka
-Magdalena Zmitrowicz, Wiceprezes Zarządu nadzorująca Pion Bankowości Przedsiębiorstw, Bank Pekao S.A.
Kluczowe zagdnienia:
1. Założenie fundacji rodzinnej wiąże się z zarówno z obowiązkami, jak i korzyściami. Co spowodowało, że przedsiębiorcy tak tłumnie ruszyli rejestrować fundacje rodzinne?
2. Czy fakt, że przedsiębiorca założył fundację rodzinną i przeniósł do niej udziały bądź majątek firmy wpływa na uzyskanie finansowania? Jak banki podchodzą do finansowania fundacji rodzinnych i co jest dla nich kluczowe przy udzielaniu kredytu dla tego typu podmiotów? Czy są traktowane na równi z tradycyjnymi spółkami?
3. Czy w przyszłości zostaną uruchomione specjalne produkty kredytowe dla fundacji rodzinnych (już obecnie w ofercie kilku banków, w tym Pekao są rachunki firmowe i maklerskie dla tych podmiotów)? Jakie formalności będą musiały zostać spełnione, aby fundacje rodzinne posiadały swoją własną ofertę kredytowania – tak jak tradycyjne fundacje czy spółki? Czy macie już doświadczenie w udzielaniu kredytów fundacjom rodzinnym?
4. Jaka jest przyszłość fundacji rodzinnych – co firmy rodzinne będą brały pod uwagę w przyszłości rozważając założenie fundacji? Jaka przyszłość je czeka?
5. Jakie mamy zagrożenia związane z zakładaniem fundacji, co jako Bank zaobserwowaliście i jak jesteście w stanie pomóc Klientom w tym procesie?
6. Jako pierwszy bank w Polsce otworzyliście Family Office, jaka jest jego rola oraz zadania? Czy klienci są zainteresowaniu tego typu usługą?
Rating ESG – Stanowisko EKF w konsultacjach Komisji Europejskiej:
Marta Penczar, Dyrektor, EKF Research
ESG oczami klienta bankowości korporacyjnej – wyzwania związane z raportowaniem:
Karolina Leśkiewicz, Zarządzająca obszarem ESG w regionie CEE, Kearney
Moderator:
Łukasz Świerżewski, Członek rady nadzorczej EPA Images i Członek rady nadzorczej LSAS
Paneliści:
Kluczowe zagadnienia:
• Jak nowe regulacje (m.in. CBAM) wpłyną na konkretne branże, klientów banków oraz ich perspektywy?
• Jakie usługi w duchu ESG, poza samym finansowaniem, banki mogą zaproponować swoim klientom?
• Cost of doing nothing – co jeżeli banki nie podejmą działań ułatwiających klientom prowadzenia aktywności ESG?
• Jak zmieni się rola i pozycja bankowości korporacyjnej w kontekście zielonej transformacji gospodarki? Czy banki mogą zostać „liderami zielonej zmiany”?
Współgospodarze:
Wystąpienie:
Krzysztof Mrówczyński, Departament Analiz Makroekonomicznych, Bank Pekao S.A.
Wystąpienie:
Patrik Havander, Head of Visa B2B Connect / Cross Border Money Movement Europe, Visa
Re-imagining Cross-Border Payments: Customer needs and expectations are changing. Simultaneously, growing political and regulatory pressures, such as those from the G20 Roadmap for Enhancing Cross-border Payments, are challenging the traditional correspondent banking model. Banks are also facing the challenge of reducing marginal costs and digitizing end-to-end processes. In this presentation, we’ll highlight recent trends in cross-border money movement. We’ll discuss how governments, banks, and other financial service providers are addressing these challenges. Can we create an infrastructure for international cross-border payments that significantly reduces costs while enhancing customer experience? What alternatives to correspondent banking are emerging? How is Visa supporting banks in this space?
Gospodarz:
Wystąpienie w j. angielskim
Moderator:
Maciej Trybuchowski, Prezes Zarządu, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych
Paneliści:
Kluczowe zagadnienia:
Współgospodarze:
we współpracy z:
BEST S.A. oraz Izbą Domów Maklerskich
Wystąpienie:
Rafał Benecki, Główny Ekonomista, ING Bank Śląski S.A.
Komentarz:
Robert Ostrowski, Zastępca Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych, Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.
Wystąpienie:
Marta Jedlińska, Dyrektorka Departamentu CSR i Zrównoważonych Finansów, BNP Paribas Bank Polska S.A.
Komentarz:
Wojciech Hann, Senior Advisor, Deal Advisory, KPMG
W rozmowie udział wezmą:
Kluczowe zagadnienia:
1. Trendy technologiczne – jak wpływają na strategie/modele biznesowe banków?
2. Wartość z chmury – co realnie przynosi ‘cloud’ bankom i ich klientom w zakresie efektywności i korzyści biznesowych?
3. Sztuczna inteligencja i automatyzacja – praktyczne aspekty zastosowań.
4. Cyberbezpieczeństwo – najlepsze praktyki w zakresie zapewnienia ciągłości działania i zwiększania poziomu bezpieczeństwa, z perspektywy banków, ich klientów oraz dostawców.
5. Wyzwania kadrowe i zarządzanie talentami – czy cloud, AI i automatyzacja mogą być wystarczającą odpowiedzią na kryzysy w polityce personalnej?
6. Prognostyki na przyszłość – co po chmurze i AI będzie kolejnym skokiem technologicznym?
W rozmowie udział wezmą:
Kluczowe zagadnienia:
– Co możemy zrobić razem, aby wspierać polskie innowacyjne firmy?
– Dlaczego banki powinny wspierać ekosystem startupowy?
– Strategia inwestycyjna. Czy są branże które wymagają szczególnego wsparcia czy to raczej wybijające się młode firmy określają priorytety?
– Jak ograniczać ryzyko, jak się wzajemnie wspierać?
– Co możemy robić wspólnie i czy PFR może być katalizatorem działań? A może to raczej pytanie, kto chce być tutaj liderem?
Gospodarz:
Wystąpienie wprowadzające:
Robert Ostrowski, Zastępca Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych, Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.
Moderator:
Maciej H. Grabowski, Prezes Zarządu, Centrum Myśli Strategicznych
Paneliści:
Opis debaty:
Zgodnie z propozycjami komisji europejskiej oraz polskimi dokumentami strategicznymi lista surowców strategicznych i krytycznych dla polskiej i unijnej gospodarki zawiera m.in. węgiel koksujący i miedź. Bowiem bez tych własnych surowców transformacja energetyczna nie mogłaby się udać, albo ich pozyskanie zewnętrzne obarczone byłoby znaczącym ryzykiem. Wynika to z tego, że nowoczesne technologie potrzebują surowców krytycznych do takich obszarów aktywności gospodarczej jak elektromobilność, odnawialne źródła energii czy sektor IT.
Część z tych surowców krytycznych może, np. w wyniku zmian technologicznych i rynkowych stać się za 15-20 lat mniej istotna dla transformacji energetycznej. Na te ewolucje nakładać się będą zmiany regulacyjne i modeli biznesowych w instytucjach finansowych. Z drugiej strony firmy przemysłowe przyjmują i wdrażają własne strategie środowiskowe i ograniczające własny ślad węglowy. Takie uwarunkowania, wewnętrzne i zewnętrze, powodują, że współpraca sektora finansowego z przemysłem opartym na surowcach krytycznych staje się jeszcze bardzie skomplikowana, a jednocześnie ważna dla realizacji celów firm i dekarbonizacji Polski.
Jak w takich warunkach przeprowadzać zmiany w firmie bazującej na surowcu strategicznym? Jak sektor finansowy podchodzi do finansowanie projektów takich firm? Czy zmiany technologiczne np. w hutnictwie stali doprowadzą do ograniczenia zapotrzebowania na węgiel koksujący, a jeśli tak to kiedy nowa technologia może doprowadzić do wyparcia dotychczasowej? Jakiego rodzaju instrumenty pożyczkowe oferują banki na finansowanie inwestycji, w tym inwestycji środowiskowych? I czy takie instrumenty są w praktyce wykorzytywane?
Gospodarz:
Wystąpienie Gościa specjalnego:
William Lamain, Managing Partner Fund Finance Lloyds Group
Moderator:
Zbigniew Jagiełło, manager, strateg, innowator, Przewodniczący Rady Nadzorczej MCI Capital ASI SA
Paneliści:
Opis debaty:
Na naszym panelu chcielibyśmy przedstawić zagadnienia związane z finansowaniem Funduszy Private Equity (PE) nazywanym powszechnie NAV Finance. Zależy nam na przybliżeniu samego produktu i omówieniu jak wygląda finansowanie Funduszy PE w krajach Europy Zachodniej. Naszym celem jest pokazanie finansowania NAV finance jako typowego rozwiązania bankowego służącego pobudzeniu działalności inwestycyjnej Funduszy, czyli umożliwiającego pozyskiwanie dodatkowych środków na zintensyfikowanie działalności inwestycyjnej. Przybliżymy najbardziej klasyczne rozwiązania umowne (covenanty/zabezpieczenia) stosowane przy tego rodzaju finansowaniach. Mamy nadzieję, ze nasza dyskusja stanie się bazą do bardziej dynamicznego rozwoju tego produktu na polskim rynku dając lokalnym Bankom szansę na ciekawą dywersyfikację ryzyka kredytowego a podmiotom funduszowym drogę do generowania wyższych zwrotów dzięki możliwości pozyskania dodatkowego finansowania tego rodzaju.
Gospodarz:
Wystąpienie wprowadzające pt. “AI w Bankowości Korporacyjnej – możliwości, korzyści i ryzyka”:
Marek Młyniec, Partner, PwC Polska
Wystąpienie wprowadzające:
Paweł Brudny, Senior Technology Solution Professional, Microsoft
Moderator:
Robert Trętowski, Wiceprezes Zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej odpowiedzialny za Obszar Rozwoju Systemów i Sektor Publiczny
Paneliści:
Kluczowe zagadnienia:
– stopień wykorzystania sztucznej inteligencji w bankowości,
– kluczowe obszary, w których implementowane są rozwiązania bazujące na AI, wraz ze wskazaniem przykładów użycia tych technologii,
– wyniki badań i trendy,
– podsumowanie kluczowych czynników, które skłaniają organizacje do wykorzystania AI w praktyce,
– ryzyka towarzyszące wdrażaniu AI oraz metody ograniczania tego ryzyka,
– nowoczesne rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa, wykorzystujące AI,
– podejście do jak najbardziej efektywnego wdrażania AI.
Gospodarz:
we współpracy z: Krajową Izbą Rozliczeniową
Moderatorzy:
Paneliści:
Moderator:
Piotr Arak, Dyrektor, Polski Instytut Ekonomiczny
Paneliści:
Współgospodarze:
we współpracy z: EY