XVI Kongres Bankowości Detalicznej – 27 listopada 2024
Sala Notowań GPW w Warszawie
XVI Kongres Bankowości Detalicznej – 27 listopada 2024
Sala Notowań GPW w Warszawie
Kongres Bankowości Detalicznej (KBD) jest jednym z największych cyklicznych forów dyskusyjnych przedstawicieli banków, regulatorów i doradców z obszaru bankowości detalicznej. KBD to swoisty branżowy thinktank. Kongres stanowi bowiem nie tylko platformę merytorycznej debaty nt. najbardziej aktualnych wyzwań i problemów dotyczących bankowości detalicznej ale również jest źródłem rekomendacji, których celem jest racjonalizacja działań legislacyjnych i organizacyjnych służących bezpieczeństwu i rozwojowi sektora.
Poziom merytoryczny, aktualność poruszanych tematów, otwartość dyskusji, konstruktywne nielobbystyczne propozycje działań na rzecz bezpieczeństwa i stabilność sektora finansowego stanowią zarówno cel Kongresu jak i wyróżnik naszej wspólnej inicjatywy w opinii Uczestników i Partnerów.
Jedynym narzędziem wpływania na otaczającą nas rzeczywistość jest i pozostanie siła argumentów merytorycznych. Argumenty te wraz z Rekomendacjami przesyłane do szerokiego kręgu decydentów, głównie przedstawicieli administracji rządowej i parlamentarzystów, regulatorów oraz nadzorców, a także do instytucji opiniotwórczych (PAP, media).
Najważniejsze pytanie dla banków: jak dawać wartość klientom
Technologie – tak, ale to nie wystarczy. Polskie banki pod względem zaawansowania technologicznego wciąż należą do światowej czołówki, lecz potrzeba jeszcze wiele pracy, żeby technologia służyła budowaniu relacji z klientem i wartości dla klienta – uznali eksperci podczas Kongresu Bankowości Detalicznej. Tym bardziej, że na rynku pojawili się gracze, którzy robią to od banków lepiej.
– Proponuję, żebyśmy skoncentrowali się na klientach, ich potrzebach oraz wartości dla klientów. Jako sektor tego właśnie potrzebujemy – mówił podczas listopadowego Kongresu Bankowości Detalicznej odbywającego się w Warszawie prezes PKO Banku Polskiego Szymon Midera.
– Największe banki międzynarodowe mogą zazdrościć platformom typu marketplace liczby klientów (…) dlatego tak się dzieje, że ci gracze dowożą wartość dla klientów (…) potrafią porównywać ceny, starać się, żeby klient kupił produkt w najlepszej cenie, co mocno irytuje sprzedawców – dodał.
Banki, stając do technologicznego wyścigu, największe zagrożenia widziały ze strony konkurencji wielkich globalnych bigtechów i niewielkich, lecz przebojowych fintechów. Dla bigtechów ściśle regulowany biznes bankowy okazał się za mało rentowny, żeby w niego wejść, a fintechy zabrały bankom sporą część przychodów, zwłaszcza w segmencie płatności. Teraz jednak na rynku pojawiają się nowi gracze usytuowani wobec wielkich platform handlu internetowego, zapewniający klientom łatwy dostęp do finansowania.
PEŁNA RELACJASpołeczność Kongresu Bankowości Detalicznej stanowią przedstawiciele:
– zarządów i rad nadzorczych banków, instytucji ubezpieczeniowych i innych instytucji finansowych,
– instytucji regulacyjnych i nadzorczych,
– zarządów firm doradczych i audytorskich oraz kancelarii prawnych,
– zarządów instytucji współpracujących z sektorem finansowym,
– środowiska akademickiego.
Miejsce Kongresu Bankowości Detalicznej:
Sala Notowań, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie
Książęca 4, 00-498 Warszawa