19 kwietnia 2024
Czy rozwój sektora finansowego w Polsce jest możliwy bez rozwiniętego rynku financial bonds?
19 kwietnia 2024
Czy rozwój sektora finansowego w Polsce jest możliwy bez rozwiniętego rynku financial bonds?
• Leszek Pawłowicz, koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego
• Jacek Jastrzębski, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego
Moderator
Uczestnicy dyskusji
Kontekst debaty:
Ostatnio banki w Polsce zaczęły intensywniej emitować dłużne papiery wartościowe o różnym stopniu ryzyka. Ich łączna wartość bilansowa przekroczyła już 280 mld zł (3/4 z nich to emisje BGK) – to więcej niż kapitał sektora! Walnie przyczyniły się one do zwiększenia nadpłynności sektora. Ale uwaga: koszt tych papierów bije na głowę przeciętne oprocentowanie depozytów, które stanowią aż 72% pasywów polskiego sektora bankowego.
Czas na debatę: dlaczego banki sięgają po emisje? jakie instrumenty emitują? jakie ryzyko one niosą a jakie są z nich korzyści? co z ceną tego długu? kto jest głównym odbiorcą tych produktów?
Przygotuj się na ciekawą dyskusję! Ekspertów czeka rozmowa o przyszłości tych produktów, gdzie perspektywa bankowa stanie w szranki z punktem widzenia innych emitentów oraz instytucji dbających o bezpieczeństwo finansowe w Polsce. Dołącz i podziel się swoimi spostrzeżeniami!
Moderator
Uczestnicy dyskusji
Kontekst debaty
Europejski system finansowy, w odróżnieniu od amerykańskiego, ma charakter bankowy co oznacza, że większość finansowania pochodzi z sektora bankowego, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych, finansowanie pozyskiwane jest przede wszystkim na rynku kapitałowym. UE dąży do zwiększenia komponentu finansowania rynkowego, co byłoby także pożądane w Polsce.
Polska stoi u progu transformacji energetycznej, której istotnym elementem jest budowa nuklearnych mocy wytwórczych, wymagających bardzo dużych kwot finansowania. Wojna w Ukrainie rodzi zapotrzebowanie na rozbudowę polskiego przemysłu obronnego. Zakończenie wojny stworzy olbrzymie szanse dla polskich przedsiębiorstw wynikające z konieczności odbudowy gospodarki naszego sąsiada. Jednocześnie Polska kontynuuje przyspieszony proces niwelowania różnic rozwojowych i infrastrukturalnych względem najbardziej rozwiniętych gospodarek. Dotychczasowy model finansowania oparty o tanie depozyty może się szybko wyczerpać, biorąc pod uwagę skalę potrzeb stojących przed Polską. W UE toczy się debata na temat European Secured Notes, instrumentów bazowanych na koncepcji listów zastawnych ale opartych o inne klasy aktywów jak kredyty dla MSP i kredyty infrastrukturalne. Koncepcja ta mogłaby również znaleźć zastosowanie na polskim rynku kapitałowym.
Obecna sytuacja Polski rodzi szereg wyzwań i pytań względem rynku financial bonds od strony popytowej reprezentowanej przez inwestorów, na które będą starali się odpowiedzieć zaproszeni goście.