*Uprzejmie informujemy, że Organizator zastrzega możliwość zmian w programie Konferencji
- 9.00 - 9.15
Otwarcie konferencji
- Przemysław Szczygielski, Przewodniczący Rady Programowej Konferencji, Lider usług dla sektora finansowego w Polsce, partner zarządzający działem Risk Advisory w Polsce i państwach bałtyckich, Deloitte
- Leszek Pawłowicz, Koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego
- Izabela Olszewska, Członkini Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A
Rozwiń pełny opis - 9.15 - 9.45Rozmowa ZRK
Ryzyko oczami regulatora i banków
- Bożena Graczyk, Wiceprezes Zarządu, ING Bank Śląski S.A.
- Kamil Liberadzki, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regulacji w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego, Członek Zarządu European Banking Authority
Rozwiń pełny opis - 9.45 - 10.05Wystąpienie
Ryzyko w europejskim i polskim sektorze bankowym
- Monika Marcinkowska, Profesor nauk ekonomicznych, Uniwersytet Łódzki
Rozwiń pełny opis - 10.05 - 10.20Wystąpienie
Uwarunkowania polityki pieniężnej w 2024 roku
- Ludwik Kotecki, Członek Rady Polityki Pieniężnej
Kontekst wystąpienia
Polityka pieniężna odnosi się do działań podejmowanych przez bank centralny w celu wpływania na rynkowe stopy procentowe, podaż pieniądza, kurs walutowy i inne instrumenty finansowe w gospodarce, tak aby osiągnąć określone, finalne cele makroekonomiczne, w tym przede wszystkim utrzymanie stabilności poziomu cen. Uwarunkowania polityki pieniężnej obejmują różnorodne czynniki, zarówno gospodarcze, jak i społeczne. Do kluczowych uwarunkowań polityki pieniężnej należy zaliczyć odchylenie inflacji do celu inflacyjnego, kształtowanie się procesów cenotwórczych w gospodarce, inflacyjne oczekiwania firm i konsumentów, wzrost gospodarczy i jego strukturę, tendencje na rynku pracy, stabilność finansową, wymiar międzynarodowy procesów gospodarczych (otoczenia gospodarczego) i decyzji innych władz monetarnych. Bank centralny musi być elastyczny i gotowy dostosować politykę pieniężną do zmieniających się warunków gospodarczych. Jednocześnie powinien działać w sposób przejrzysty i być odpowiedzialny przed społeczeństwem za swoje decyzje.
Rozwiń pełny opis - 10.20 - 10.50
Przerwa
- 10.50 - 11.50Debata
Jak umożliwić polskim bankom finansowanie gospodarki w kontekście potencjalnych zmian regulacyjnych – rekomendacje dla rządu i nadzoru
Prowadzenie
- Przemysław Szczygielski, Lider usług dla sektora finansowego w Polsce, partner zarządzający działem Risk Advisory w Polsce i państwach bałtyckich, Deloitte
Zaproszeni Paneliści
- Bożena Graczyk, Wiceprezes Zarządu, ING Bank Śląski S.A.
- Ludwik Kotecki, Członek Rady Polityki Pieniężnej
- Kamil Liberadzki, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regulacji w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego, Członek Zarządu European Banking Authority
- Piotr Mazur, Wiceprezes Zarządu Banku nadzorujący Obszar Zarządzania Ryzykiem, PKO Bank Polski
Kontekst debaty
Jesteśmy w ciekawym momentum ekonomicznym – liczne zawirowania gospodarcze będące następstwem m.in. pandemii, geopolityka, wojny ekonomiczne i konflikty terytorialne, stawiają przed gospodarką i przedsiębiorstwami coraz to nowe wyzwania.
Przetrwanie w tak dynamicznym świecie, umiejętność skutecznego konkurowania, dalszy rozwój czy właściwe wykorzystanie nadarzających się szans w dużej mierze zależne jest od dostępu do kapitału i finansowania. Trudno wyobrazić sobie odbudowę Ukrainy, transformację energetyczną, ewolucję ESG, jak i rozwój nowych gałęzi gospodarki bez banków. Szacunki dotyczące potrzeb kapitałowych tylko do odbudowy Ukrainy wynoszą obecnie 400 mld USD. Jednocześnie nie można pominąć faktu, że rentowność banków na świecie w ostatnich latach znacznie odstaje od innych gałęzi gospodarki, a efektywna stopa podatkowa polskich banków należy do najwyższych w Europie.- Na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby sprostać nadchodzącym wyzwaniom?
- Jakie globalne trendy w największym stopniu determinują zdolności sektora do odpowiedzi na potrzeby gospodarki?
- Co stanowi obecnie największe wyzwanie dla sektora finansowego, aby sprostał nadchodzącym wyzwaniom i potrzebom w zakresie finansowania?
- Co można zmienić w Polsce, aby zwiększyć zdolność Banków do finansowania?
- Jaką rolę może odegrać w tym rząd i regulator?
Polski sektor finansowy istotną rolę może odegrać nie tylko w odbudowie lokalnej gospodarki, ale i w światowych procesach.
Gospodarz debaty
Rozwiń pełny opis - 11.50 - 12.50Debata
Sektor bankowy wobec ryzyk makroekonomicznych i geopolitycznych
Prowadzenie
- Marek Lusztyn, Wiceprezes Zarządu ds. zarządzania ryzykiem, mBank S.A.
Zaproszeni Paneliści
- Marcin Gadomski, Wiceprezes Zarządu Banku, nadzorujący Pion Zarządzania Ryzykami, Bank Pekao S.A.
- Ludwik Kotecki, Członek Rady Polityki Pieniężnej
- Julia Patorska, Partner, Deloitte
Kontekst debaty
W roku 2024 światowa gospodarka, a więc i polski sektor bankowy, staną przed wieloma wyzwaniami, które będą miały wpływ na jej rozwój.
- W 76 państwach odbędą się wybory parlamentarne bądź prezydenckie, w których do głosowania uprawniona jest ponad połowa światowej populacji. Jaką wyznaczy to agendę polityczną i ekonomiczną dla świata?
- Jednym z tych państw są też Stany Zjednoczone. Obecnie w sondażach prowadzi Donald Trump. Co oznacza to dla Polski?
- Prognozowany wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie niewiele ponad 2%, zaś na obronność wydajemy blisko 4% PKB. Pomimo dużych wyzwań dotyczących transformacji energetycznej oraz demografii, popyt na kredyt ze strony przedsiębiorstw pozostaje niski. Nasz największy partner gospodarczy pogrąża się w recesji. Co będzie zatem motorem wzrostu polskiej gospodarki w średnim terminie?
- Transformacja energetyczna jest szansą dla europejskiej i polskiej gospodarki, ale są też wynikające z tego zagrożenia ekonomiczne? Jak konieczność poniesienia tak znacznych nakładów wpłynie na inflację i wzrost gospodarczy?
Rozwiń pełny opis - 12.50 - 13.20
Przerwa
- 13.20 - 14.20Debata
Rola sektora bankowego we wdrożeniu ESG w tym standardów raportowania ESG
Prowadzenie
- Paweł Jagłowski, Dyrektor, Zarządzanie Ryzykiem i Regulacje dla instytucji finansowych, Deloitte
Zaproszeni Paneliści
- Tycjan Bielecki, Dyrektor Zarządzający Santander Bank Polska
- Mariusz Cholewa, Prezes Zarządu, Biuro Informacji Kredytowej S.A., Prezes ACCIS
- Marcin Gadomski, Wiceprezes Zarządu Banku, nadzorujący Pion Zarządzania Ryzykami, Bank Pekao S.A.
- Anna Kowalewska, Partner, Sustainability Consulting CE, Deloitte
- Izabela Olszewska, Członkini Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
Kontekst debaty
Kwestie ESG, przede wszystkim w zakresie zmian klimatycznych stanowią jedno z kluczowych światowych wyzwań, w szczególności w kontekście związanej z nimi transformacji gospodarki. Wyzwania są związane m.in. z koniecznością zrozumienia wpływu zmian na działalność przedsiębiorstw i przeprowadzeniem ich skutecznej transformacji, jak i dostosowaniem do wymogów regulacyjnych w tym zakresie np. w obszarze raportowania. Powszechnie uznaje się, że sektor bankowy mógłby wesprzeć transformację m.in. przez odpowiednie ukierunkowanie transferu środków (cele finansowania), jak i edukację klientów.
W trakcie dyskusji odpowiemy na pytania:
- Jaką rolę sektor bankowy powinien odegrać w transformacji gospodarki?
- Czy sektor bankowy jest przygotowany na wsparcie przedsiębiorstw w transformacji związanej z ESG? Czy może pomóc klientom w obniżeniu kosztów z tym związanych?
- Jakie są obecnie kluczowe wyzwania i szanse sektora bankowego związane z ESG?
- Czy przygotowania banków w zakresie ESG wynikają z realnych potrzeb biznesowych czy z regulacji nadzorczych? Czy należy spodziewać się standaryzacji rozwiązań na rynku?
- Czy obowiązujące i planowane zasady raportowania kwestii ESG pozwolą na adekwatną ocenę klientów? Czy sektor bankowy może pomóc klientom w wypełnieniu tych standardów?
Gospodarz debaty
Rozwiń pełny opis - 14.20 - 15.20Debata
Cyberbezpieczeństwo / Data & AI – szanse i pułapki
Prowadzenie
- Agnieszka Szopa-Maziukiewicz, Prezes Zarządu Digital Fingerprints oraz Dyrektor Zarządzająca Obszarem IT Grupy BIK
Zaproszeni Paneliści
- Krzysztof Dąbrowski, Dyrektor Zarządzający Pionem Bezpieczeństwa, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego
- Grzegorz Poznaniak, CISO, Santander Bank Polska S.A.
- Krzysztof Słotwiński, Dyrektor Zarządzający Pionu Bezpieczeństwa i Zarządzania Ciągłością Działania, BNP Paribas Bank Polska S.A.
- Pawel Spławski, Partner, Risk Advisory, Financial Services, Deloitte
Kontekst debaty
- Konieczność rozbudowywania źródeł danych w celu rozpoznania cyberzagrożeń oraz ich przeciwdziałaniom i rola AI
- Coraz większy udział fake news w zasobach informacyjnych i ich przyczynianie się do powstawania nowych cyberzagrożeń
- GenAI – szansa czy zagrożenie w obszarze cyberbezpieczeństwa?
- Możliwości ochrony w dobie rosnącej liczby ataków socjotechnicznych w systemach bankowości transakcyjnej, w szczególności realnego ryzyka ponoszenia rzeczywistych kosztów wyłudzeń
- Przeciwdziałanie przestępstwom w kontekście działań sektorowych – czy można wypracować bardziej efektywne podejście, jakie dodatkowe działania warto podjąć jako sektor?
Rozwiń pełny opis - 15.20 - 15.50
Podsumowanie i ogłoszenie projektu rekomendacji
- Leszek Pawłowicz, Koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego
- Przemysław Szczygielski, Przewodniczący Rady Programowej Konferencji, Lider usług dla sektora finansowego w Polsce, partner zarządzający działem Risk Advisory w Polsce i państwach bałtyckich, Deloitte
Rozwiń pełny opis