Od ośmiu lat na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie jest więcej delistingów niż debiutów. Czasy świetności warszawskiej giełdy z pierwszej dekady XXI wieku, kiedy to na poważnie rozważaliśmy budowę w Warszawie silnego centrum kapitałowego i m.in. przejęcie giełdy w Wiedniu, pozostają tylko wspomnieniem. Osłabienie GPW jest konsekwencją strategicznych decyzji oraz zaniechań. Odcięliśmy rynek kapitałowy od najistotniejszego źródła finansowania, czyli oszczędności gromadzonych w funduszach emerytalnych, będących jednym z filarów rozwoju większości wiodących rynków kapitałowych. Zmiana klimatu gospodarczego w Polsce nie sprzyja napływowi zagranicznego kapitału na GPW. Nie uczyniliśmy dosyć, by zwiększyć atrakcyjność giełdy dla szerszego grona inwestorów indywidualnych. Faktyczna ochrona ich interesów została zastąpiona biurokracją tabelek i cyfr. Jakie są perspektywy rozwoju GPW? Co trzeba zrobić, by warszawski parkiet odzyskał swój blask? Czy GPW ma szansę odzyskać rolę koła zamachowego polskiej gospodarki, zarówno w kontekście konieczności zwiększenia krajowych inwestycji, jak i polskich ambicji związanych z rolą w procesie odbudowy niepodległej Ukrainy?

Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy2-4 czerwca 2025

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie