Napływ milionów osób uciekających przed wojną w Ukrainie, wywołany agresją Rosji, spotkał się w Polsce z bezprecedensowym, oddolnym ruchem spontanicznego, społecznego wsparcia. Pozwoliło to zaaklimatyzować się w naszym kraju głównie matkom z dziećmi, które opuściły Ukrainę, dostarczając jednocześnie walczącym o przetrwanie swojego kraju poczucia, że ich bliscy są bezpieczni daleko od linii frontu.
W niesienie pomocy zaangażowani są czterej główni interesariusze, tworzący sieć wsparcia. Są to organizacje pozarządowe, oddolne inicjatywy społeczeństwa obywatelskiego, samorządy oraz instytucje rządowe. Skutki napływu osób z Ukrainy, ich integrację oraz scenariusze rozwoju sytuacji w różnych aspektach działania państwa będzie prezentował raport „Gościnna Polska 2022+”. Podczas debaty przedstawimy założenia dokumentu, którego opublikowanie zostało zaplanowane na drugą połowę czerwca 2022 roku.
Raport przygotowuje Fundacja WiseEuropa we współpracy z szerokim zespołem badaczy m.in. z Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Handlowej czy Uniwersytetu SWPS. Dokument skupia się na działaniach przeprowadzających Polskę oraz przebywających u nas obywateli Ukrainy przez proces „miękkiej integracji” i budowę fundamentów ich „twardej integracji” w przyszłości. Zawiera propozycje działań, które z jednej strony włączą osoby uciekające przed wojną w Ukrainie w codzienne życie polskiego społeczeństwa w krótkiej perspektywie czasowej, a z drugiej pozostawią im pełną swobodę w zakresie decyzji co do miejsca, w którym będą chcieli funkcjonować po zakończeniu wojny.