Piotr Alicki

Prezes Zarządu, Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.
Piotr Alicki
Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.

bio

Uznany ekspert branży bankowej, doświadczony w zarządzaniu złożonymi projektami z zakresu IT. Organizator i uczestnik wielu krajowych inicjatyw mających na celu digitalizację procesów gospodarczych realizowanych we współpracy z sektorem bankowym i administracją publiczną.

W latach 1990-2010 pracował w Pomorskim Banku Kredytowym S.A. w Szczecinie, a po fuzji – w Banku Pekao S.A. Nadzorował obszar IT w tych instytucjach. W latach 2010-2016 wiceprezes PKO Banku Polskiego, odpowiedzialny za obszar IT i Operacji.

Zrealizował liczne fuzje i integracje w sektorze bankowym. Odpowiadał za budowę i wdrożenie systemu płatności mobilnych IKO, na bazie którego utworzono lokalny system płatności mobilnych BLIK, zarządzany przez Polski Standard Płatności. Były przewodniczący Rady Bankowości Elektronicznej Związku Banków Polskich i członek Rady Dyrektorów Visa Europe. Wieloletni członek Rady ds. Systemu Płatniczego działającej przy NBP, reprezentujący w przeszłości Pekao S.A. i PKO Bank Polski, a obecnie KIR.

Odznaczony odznaką honorową Prezesa NBP „Za Zasługi Dla Bankowości Rzeczypospolitej Polskiej”, Złotym Medalem Mikołaja Kopernika Związku Banków Polskich; jest laureatem konkursów, m.in.: „Lider Informatyki 1997”, „Lider Informatyki 2010”, „Lider informatyki 2012”, „Lider informatyki 2016”.
W 2018 r. otrzymał nagrody IT@Bank w kategorii Produkt Roku za trzy projekty prowadzone w KIR: usługę trwały nośnik wdrożoną w oparciu o technologię blockchain, system STIR umożliwiający przeciwdziałanie przestępstwom skarbowym dzięki wykorzystaniu analizy big data oraz mechanizm podzielonej płatności VAT. Wyróżniony tytułem Digital Shapers 2018 przyznawanym osobowościom cyfrowego świata i nowych technologii w Polsce.

Absolwent Wydziału Matematyki i Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Piotr Alicki
Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.

Zobacz również

Współorganizatorzy:
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partner Główny
Partnerzy:
Poprzedni slajdNastępny slajd
Patronat honorowy:
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy instytucjonalni:
Poprzedni slajdNastępny slajd
Główni partnerzy medialni:
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie