Na samorządy polskie z jednej strony nakłada się coraz więcej obowiązków, a z drugiej pozbawia dochodów własnych. Stąd pojawia się pytanie o finansowanie ich rozwoju. Ze względu na spadek dochodów własnych, wyższe wydatki związane m.in z inflacją i niewystarczającą subwencję ogólną (finansowanie oświaty) w systemie organizacji finansów JST konieczne są natychmiastowe działania doraźne, jak i zmiany systemowe. Brak środków z KPO i ograniczone budżety to bezpośrednie przełożenie na mniejsze inwestycje i spowolniony rozwój. Z trudnościami mierzą się także samorządy w Ukrainie, przede wszystkim ze względu na toczące się działania wojenne i wiele niewiadomych.

Aby realizować swoje cele, samorządy potrzebują stabilnego i adekwatnego finansowania. W obliczu wojny w Ukrainie niezmiernie istotna jest też wspólna polityka gospodarcza dla Polski, Ukrainy i całej Europy. Kluczowe zagadnienia to przedsiębiorczość w społecznościach lokalnych, innowacyjność gmin w obszarze gospodarki i polityki społecznej. W aspekcie wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej niezmiernie istotną kwestią będą także środki unijne, przeznaczone zarówno dla Ukrainy jak też dotychczasowych członków wspólnoty.

Celem debaty będzie wypracowanie konstruktywnych i praktycznych wniosków dotyczących finansowania samorządów, które mogą być wykorzystane do opracowania skutecznych strategii rozwoju lokalnego i wzmocnienia samorządowej autonomii. Uczestnicy debaty będą rozważać, jakie mechanizmy rządowe i jakie formy zewnętrznego finansowania inwestycji samorządowych powinny być wprowadzone, aby zwiększyć dostęp samorządów do środków finansowych oraz stworzyć sprzyjające warunki dla ich rozwoju.

Organizator
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partner Główny EKF
Partnerzy EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy Instytucjonalni EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy akademiccy
Poprzedni slajdNastępny slajd
Główni Partnerzy Medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy2-4 czerwca 2025

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie