Tempo cyfryzacji gospodarki i praktycznie wszystkich obszarów naszego życia włączając w to relacje społeczne, stanowi dzisiaj główny powód, dla którego kwestie cyberryzyka, cyberzagrożeń i cyberbezpieczeństwa stale zyskują na znaczeniu.
Silny sektor finansowy stanowi o stabilności państwa oraz społeczeństwa. Banki są jednym z najważniejszych celów dla cyberprzestępców. Według raportu EY CEO Agenda cyberataki są wskazywane jako jedno z pięciu najważniejszych ryzyk dla biznesu, a wg innych badań sektor finansowy był drugim najczęstszym celem ataków ze strony państwowych aktorów, aż 27% ataków było skierowanych właśnie na ten sektor. Jego uczestnicy muszą mierzyć się z tymi wyzwaniami.
Widać też coraz wyraźniej nowe w technologii – sztuczna inteligencja, metaverse, blockchain, quantum computing – czy są to sprzymierzeńcy, czy groźne nieznane, które wymaga oswojenia?
Regulatorzy oraz prawodawcy dostrzegają ten problem i wprowadzają systemowe rozwiązania oraz wymagania mające na celu zaadresowanie tych wyzwań, nakładając na Banki wiele obowiązków w zakresie podnoszenia świadomości i przeciwdziałania nadużyciom w tym obszarze.
Kluczowe zagadnienia/tezy:
- Przeciw jakim głównym zagrożeniom w cyberprzestrzeni zbroją się Banki? Ataki zorganizowanych grup przestępczych, oszustwa internetowe, zagrożenia ze strony państw?
- Nowe technologie – jak się odnaleźć w skali wyzwań, które przed nami – biorąc pod uwagę obecną funkcjonalność i współzależność nowych technologii z czynnikami tworzącymi ramy ryzyka cybernetycznego?
- Czy jesteśmy gotowi na AI, Metaverse lub Quantum Computing? Czy wprowadzą nowe ryzyka? Jeśli tak, to jakie? Co na to regulatorzy?
- Banki jako prekursorzy stosowania nowych technologii – jak podchodzić do ich adopcji i wdrażania w sektorze? Czy jest możliwa współpraca z innymi sektorami w tej dziedzinie?