Próba oceny minionego trzydziestolecia przez pryzmat rynku oraz zmian właścicielskich. Przeszliśmy jako państwo i społeczeństwo unikalną drogę od zetatyzowanej, centralnie sterowanej, państwowej gospodarki do wolnego rynku. Na początku transformacji, czyli w latach 90., cieszyliśmy się odzyskaną wolnością gospodarczą. Cechowały nas: entuzjazm, kreatywność i przedsiębiorczość. Zaczął napływać zagraniczny kapitał, który znakomicie przyspieszył modernizację gospodarki. Przeprowadziliśmy udany proces prywatyzacji oraz budowy podwalin nowego systemu gospodarczego. Powstały nowe instytucje i regulacje. Państwo stopniowo wycofywało się z bycia aktywnym podmiotem gospodarczym. Szybko się bogaciliśmy. Po trzydziestu latach mamy powszechnie uznany sukces gospodarczy. Prawdziwy cud nad Wisłą. Jednakże w ostatnim czasie zauważalna stała się tendencja odwrotna. Państwo ponownie wchodzi w rolę aktywnego podmiotu gospodarczego. Pod płaszczem repolonizacji kontroluje ponad połowę sektora bankowego. Zadekretowano potrzebę kontroli państwa nad strategicznymi sektorami oraz wykreowano potrzebę tzw. „narodowych championów”. Następuje szybka etatyzacja w oparciu o kontrolowane przez państwo instytucje i podmioty gospodarcze. Państwo w dużo większym stopniu zajęło się redystrybucją. Czy to jest właściwy kierunek?

Kluczowe zagadnienia:

  • Czym jest państwo?
  • Jakimi dysponuje zasobami?
  • Jaki jest mechanizm podejmowania decyzji i jaki jest kapitał ludzki?
  • Jak funkcjonują podstawowe instytucje? Jakie są mechanizmy kontroli?
  • A przede wszystkim czy państwo lepiej będzie sobie radziło zarówno z wyzwaniami rozwoju, jak i kryzysami?
  • Czy globalne zagrożenia i kryzysy wzmacniają państwowy interwencjonizm i czy państwa będą bardziej efektywne niż rynek?
  • Jak regulować, aby nie popsuć? Jak budować sprawne instytucje?

 

Organizator
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partner Główny EKF
Partnerzy EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy Instytucjonalni EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy akademiccy
Poprzedni slajdNastępny slajd
Główni Partnerzy Medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy2-4 czerwca 2025

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie