Światowa gospodarka nie może dzisiaj obejść się bez danych – ich szerokie wykorzystanie niesie ze sobą niespotykany wcześniej potencjał. Rosnąca rola rozwiązań z zakresu otwartej bankowości, regulacje ochrony danych konsumentów i inicjatywy dotyczące otwartych danych świadczą o dynamicznym, globalnym rozwoju gospodarki opartej na tego rodzaju zasobach. Już teraz widać, że odpowiedzialne użycie danych będzie miało pozytywny wpływ na gospodarki i społeczności na całym świecie.

Wraz ze wzrostem roli danych kluczowe staje się utrzymanie zaufania do firm i instytucji, które je przetwarzają. Jest to wyzwanie wielowymiarowe. Z jednej strony, dane powinny nieść wymierne korzyści konsumentom, przedsiębiorstwom, społecznościom i gospodarkom. Z drugiej – zarówno dane jak i wnioski płynące z ich przetwarzania powinny być zabezpieczone przed dostaniem się w niepowołane ręce. Na horyzoncie widać kolejne wyzwania związane, chociażby z zastosowaniem sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

Kluczowe zagadnienia debaty:

  • Jak zarządzać danymi w sposób odpowiedzialny i etyczny?
  • Jak w przetwarzaniu danych uwzględniać różnorodne interesy i budować sojuszy konsumentów, firm, instytucji finansowych i administracji publicznej?
  • Jakie narzędzia muszą być rozwijane, aby zapewnić bezpieczeństwo danych i zaufanie konsumentów, szczególnie w systemie finansowym?
  • Jak zapewnić swobodny przepływ danych, przy zachowaniu ich ochrony?
  • Jak sektor finansowy może wspierać procesy otwierania i wykorzystywania danych?
  • Czy możliwe jest zbudowanie spójnego ekosystemu danych w Polsce?
Organizator
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partner Główny EKF
Partnerzy EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy Instytucjonalni EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy akademiccy
Poprzedni slajdNastępny slajd
Główni Partnerzy Medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy2-4 czerwca 2025

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie