Uprzejmie informujemy, że Organizator zastrzega możliwość zmian w programie Kongresu.
29 listopada 2023
- 9.00 - 9.30
Rejestracja
- 9.30 - 9.45
Otwarcie Kongresu
- Izabela Olszewska, Członkini Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie
- Dariusz Szwed, Prezes Zarządu, PKO Bank Polski
- Leszek Pawłowicz, Koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego
Rozwiń pełny opis - 9.45 - 10.00Wystąpienie wprowadzające
Wyzwania dla bankowości detalicznej w najbliższych latach
- Dariusz Szwed, Prezes Zarządu, PKO Bank Polski
Kluczowe zagadnienia:
- Najważniejsze zmiany w sektorze bankowym. Reforma WIRON – jak przeprowadzić klientów przez ten proces
- Rynek kredytów hipotecznych. Obserwujemy wzrosty ceny mieszkań. Coraz trudniej jest Polakom zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe. Co musi się zmienić, by Polakom łatwiej było sfinansować zakup mieszkania.
- Kredyty frankowe – wnioski płynące z programu ugód. Czy wciąż potrzebne jest rozwiązanie ustawowe?
- Jak pogodzić cyfrowe i tradycyjne kanały obsługi klientów? Czego oczekują dziś klienci banków? Cyfrowej obsługi, konsultanta, który pomoże przez telefon załatwić wszystkie sprawy, czy oddziału, w którym załatwimy wszystkie sprawy? Jak zwiększyć zadowolenie klienta? Czy możemy zadowolić wszystkich, czy będziemy świadkami koncentrowania się banków na konkretnych grupach klientów?
- AI w bankach. Jakie zagrożenia i jakie korzyści niosą ze sobą te rozwiązania. Czy to aby na pewno rewolucja?
Rozwiń pełny opis - 10.00 - 10.55Debata
Sztuczna inteligencja, oczekiwania pokolenia Alfa, zielona transformacja – jaka będzie bankowość przyszłości?
Moderator:
- Adrian Kurowski, Dyrektor Visa w Polsce
Paneliści:
- Przemysław Furlepa, Wiceprezes Zarządu odpowiedzialny za Obszar Bankowości Detalicznej i Biznesowej, BNP Paribas Bank Polska S.A.
- Marcin Giżycki, Wiceprezes Zarządu odpowiedzialny za Pion Klientów Detalicznych, ING Bank Śląski
- Karolina Mitraszewska, Wiceprezes Zarządu odpowiedzialna za Pion Operacji, Logistyki, Transformacji i IT (COO), Nest Bank
- Wojciech Werochowski, Wiceprezes Zarządu, który nadzoruje Pion Bankowości Detalicznej, Bank Pekao S.A.
Wiemy już, że przyszłość bankowości będzie cyfrowa, pojawia się jednak pytanie, jakie trendy będą kształtowały branżę w najbliższych latach?
Z pewnością duży wpływ na rynek usług finansowych będzie miała generacja Z, która już w dużej części weszła na rynek pracy. „Zetki” zyskują coraz większe znaczenie zarówno jako konsumenci, jak i ci, którzy będą wyznaczać kierunki przyszłych zmian. W kolejce stoi już także pokolenie Alfa. Jednocześnie jednak społeczeństwo się starzeje. Jak te zmiany demograficzne wpłyną na bankowość? Co banki mogą już zrobić, żeby przygotować się na te zmiany pokoleniowe? Dużą popularnością cieszy się bankowość mobilna – konsumenci doceniają ją za wygodę, elastyczność oraz poczucie kontroli nad własnymi finansami. Zwrot w stronę mobilności to jednak dopiero początek drogi. Młodzi oczekują, że bankowość pójdzie w stronę multifunkcjonalności, a aplikacje bankowe będą ich wspierać w codziennym życiu.
Rozwój generatywnej sztucznej inteligencji ma także ogromny wpływ na sektor bankowy.
Z jednej strony dzięki AI oraz technologii uczenia maszynowego ogromne ilości danych dotyczących klientów będą mogły być szybciej analizowane, a następnie wykorzystywane do poprawy bezpieczeństwa. Z drugiej strony będzie miało to ogromny wpływ na relacje konsumentów z instytucjami finansowymi. Technologia ta pozwoli bankom lepiej spełniać ich zróżnicowane oczekiwania – zwłaszcza, że coraz częściej klienci oczekują odpowiedzi „tu i teraz”.
Coraz częściej mówimy także o zielonej transformacji w gospodarce. Konsumenci, zwłaszcza z młodszych pokoleń, oczekują dostępu do zrównoważonych rozwiązań czy też zaangażowania firm w kwestie środowiskowe i społeczne. Sektor finansowy może odegrać szczególną rolę w zielonej transformacji, ale czy jest na to gotowy?
Kluczowe zagadnienia debaty:
- Czy współczesne usługi finansowe są przystosowane do potrzeb pokolenia Z? Jakie inne zmiany demograficzne należy brać pod uwagę przy projektowaniu produktów i usług bankowych?
- Jak przyciągnąć pokolenie młodych dorosłych i utrzymać ich lojalność?
- Banki i fintechy – czy potrzeby pokolenia Z oraz nowe technologie wymuszą bliższą współpracę tych podmiotów na rynku usług finansowych?
- W jaki sposób rozwój generatywnej sztucznej inteligencji wpłynie na relacje konsumentów z instytucjami finansowymi?
- Jakie trendy będą kształtować bankowość w najbliższych latach?
- Na ile globalny trend „zielonej transformacji” zmieni ofertę instytucji finansowych?
Gospodarz debaty:
Rozwiń pełny opis - 10.55 - 11.15Rozmowa KBD
Przyszłość bankowości detalicznej – perspektywa klientów banków
Uczestnicy rozmowy:
- Rafał Kozłowski, Senior Expert, McKinsey&Company
- Paweł Zagaj, Dyrektor Zespołu Bankowości Detalicznej, Związek Banków Polskich
- Artur Zwaliński, Zastępca Dyrektora w Departamencie Ochrony Zbiorowych Interesów Konsumentów, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Jak klienci detaliczni widzą bankowość w Polsce? Rozmowa o lojalności klientów, adopcji fintechów, roli oddziałów i innych kwestiach zajmujących klientów.
Rozwiń pełny opis - 11.15 - 12.00Debata
Jak wspierać oszczędności długookresowe w Polsce?
Moderator:
- Monika Marcinkowska, Profesor nauk ekonomicznych, Uniwersytet Łódzki
Paneliści:
- Maciej Brzozowski, Wiceprezes Zarządu Banku nadzorujący Obszar Bankowości Detalicznej i Firm, PKO Bank Polski
- Ewa Małyszko, Prezes Zarządu, PFR TFI
- Izabela Olszewska, Członkini Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie
- Małgorzata Rusewicz, Prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych
Podsumowanie debaty
- Paweł Borys, Prezes Zarządu, Polski Fundusz Rozwoju
Kluczowe zagadnienia:
- Czy Polacy mają oszczędności? Według różnych badań około połowa Polaków deklaruje, że nie posiada żadnych oszczędności. Jak to wygląda od strony sektora finansowego?
- Czy mimo inflacji mamy warunki do oszczędzania? Co ogranicza nasze możliwości oszczędzania? Z jednej strony jest inflacja. Z drugiej gospodarstwom domowym sprzyja stabilna sytuacja na rynku pracy ze znikomym prawdopodobieństwem istotnego wzrostu bezrobocia i znacznie większą szansą na szybki powrót do rynku pracownika. Blisko 70% ankietowanych stwierdza, że w obecnych uwarunkowaniach gospodarczych odkładanie pieniędzy jest trudne. A jak podaje PFR łączna wartość oszczędności Polaków zgromadzonych w różnych formach aktywów finansowych na koniec pierwszego kwartału po raz pierwszy w historii przekroczyła 2 biliony złotych.
- Najlepsze sposoby na gromadzenie oszczędności. Czym dziś dysponują banki i czego oczekują Polacy. Czy oczekiwania klientów i oferta banków spotykają się ze sobą, czy też się rozmijają. Akcje, obligacje, lokaty, złoto, waluty, kryptowaluty, IKE, IKZE, fundusze inwestycyjne – które formy oszczędzania i inwestowania w oszczędzanie są korzystne dla klientów banków, które formy banki promują, rozwijają?
- Czy potrzebne są dziś jakieś zmiany w systemie finansowym? Coś może zmobilizować Polaków do oszczędzania i inwestowania?
- Edukacja finansowa dotycząca oszczędzania. Jak przekonać Polaków do oszczędzania. Jaka edukacja trafi do młodszych a jaka do starszych?
Gospodarz debaty:
Rozwiń pełny opis - 12.00 - 12.20
Przerwa kawowa
- 12.20 - 13.05Debata
Bezpieczeństwo depozytów na krajowym i europejskim rynku finansowym
Paneliści:
- Piotr Bodył Szymala, Doradca Prezesa Zarządu, Santander Bank Polska S.A.
- Janina Harasim, Profesor, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
- Marcin Kotlarek, Partner, Dyrektor, Boston Consutling Group
- Piotr Tomaszewski, Prezes Zarządu, Bankowy Fundusz Gwarancyjny
Po wydarzeniach pierwszej połowy 2023 r., szczególnie w USA i Szwajcarii, na świecie toczy się dyskusja o możliwych zmianach w zakresie bądź sposobie gwarantowania depozytów w bankach. W UE trwają rozmowy nad dyrektywą CMDI, reformującą unijne ramy zarządzania kryzysowego banków i gwarantowania depozytów. Nie towarzyszą temu jednak prace nad trzecim filarem unii bankowej, który wprowadziłby zręby systemu gwarantowania depozytów na poziomie UE.
Jak w tej sytuacji wygląda sytuacja polskich deponentów? Czy podniesienie progu gwarancji nie rodzi pokusy nadużycia? Jak powinien być oprocentowany produkt (depozyt) w pełni gwarantowany? Na te pytania postarają się odpowiedzieć uczestnicy debaty.Gospodarz debaty:
Rozwiń pełny opis - 13.05 - 13.50Debata
Stan i perspektywy rynku kredytów detalicznych
Wystąpienie wprowadzające:
- Rafał Bednarek, Wiceprezes Zarządu, Biuro Informacji Kredytowej S.A.
Moderator:
- Waldemar Rogowski, prof. SGH, Główny Analityk Grupy BIK
Paneliści:
- Marcin Gadomski, Wiceprezes Zarządu, Bank Pekao S.A.
- Paweł Jagłowski, Dyrektor, Risk Advisory, Deloitte
- Katarzyna Kurkowska-Szczechowicz, Prezes Zarządu, PKO Bank Hipoteczny
- Agnieszka Wachnicka, Wiceprezes Zarządu, Związek Banków Polskich
Kluczowe zagadnienia:
- Przyszłość kredytów mieszkaniowych w kontekście: kredytu 2%, obciążenia kredytami frankowymi, zapowiedzi nowych wakacji kredytowych, ryzyka kolejnych sporów (np. wokół opłat za wcześniejszą spłatę kredytów na stałą stopę i stopy referencyjnej WIBOR), braku równowagi na rynku pierwotnym skutkującej silnym wzrostem cen? Z jakimi scenariuszami należy się liczyć? Jak będzie kształtował się popyt na kredyty mieszkaniowe, struktura kredytów mieszkaniowych i ich jakość? Z jakimi nieoczywistymi zjawiskami banki będą musiały się zmierzyć?
- Stan rynku kredytów dla mikro-firm w świetle schłodzenia koniunktury gospodarczej, co czeka nas w najbliższych kwartałach? Na ile banki wykorzystują doświadczenia z poprzednich kryzysów w zarządzaniu ryzykiem i wzrostem tego segmentu?
- Czy czeka nas spektakularne ożywienie w kredytach gotówkowych i ratalnych w kontekście spodziewanej obniżki stóp procentowych? Jak demografia, ewolucja zachowań konsumentów i alternatywne formy finansowania (pożyczki, BNPL itp.) wpłyną na ten rynek?
Gospodarz debaty:
Rozwiń pełny opis - 13.50 - 14.35Debata
Czy klienci detaliczni oczekują zmian w usługach, obsłudze i produktach oferowanych przez banki?
Wystąpienie wprowadzające:
- Ewa Herbik-Piszczako, Director, Strategy, Analytics and M&A, Monitor Deloitte
Moderator:
- Przemysław Szczygielski, Lider usług dla sektora finansowego w Polsce, partner zarządzający działem Risk Advisory w Polsce i państwach bałtyckich, Deloitte
Paneliści:
- Katarzyna Dziwulska, Dyrektor Pionu Strategii i Transformacji Cyfrowej, Dyrektor Pionu Sprzedaży Detalicznej, PKO Bank Polski
- Magdalena Proga-Stępień, Członkini Zarządu, Santander Bank Polska S.A.
- Rafał Litwińczuk, Wiceprezes Zarządu, Alior Bank S.A.
Konkurencja ze strony podmiotów nie-bankowych oraz ewolucja zachowań i oczekiwań klientów wpływają na zmiany w modelu biznesowym i oferty Banków. Które obszary będą podlegały zamianom, a które im się oprą?
Wprowadzenie Deloitte poprzedzi dyskusję ekspertów przedstawiającą wybrane aspekty bankowości detalicznej:
- model dystrybucji produktów – w którą stronę powinny zmierzać banki w relacjach z pośrednikami?
- czy i jak będą ewoluować produkty?
- co nie zmieni się w bankowości detalicznej?
- jakie potrzeby klientów nie są jeszcze zaspokojone?
Osobną część poświęcimy ewolucji najpopularniejszego z produktów hipotecznych – co będzie się zmieniać na polskim rynku w tym obszarze?
Gospodarz debaty:
Rozwiń pełny opis - 14.35 - 15.20
Przerwa
- 15.20 - 16.05Debata
Dataizm jako wstęp do hiperpersonalizacji i użycia sztucznej inteligencji
Wystąpienie wprowadzające:
- Bartosz Pacuszka, Principal Director, Accenture
Moderator:
- Maciej Szkopek, Principal Director, Accenture
Paneliści:
- Łukasz Buczko, Consulting Lead, Google Cloud
- Marta Dałkiewicz, Dyrektor Departamentu Bankowości Elektronicznej, Velo Bank S.A.
- Mariusz Gromada, Dyrektor Departamentu Customer Intelligence, Bank Millennium S.A.
- Piotr Krawczyk, Dyrektor Pionu Rozwoju i Utrzymania Aplikacji, PKO Bank Polski
Jak przygotować strategię zarządzania danymi, architekturę przetwarzania i model wykorzystania danych w organizacji (np. Data Mesh vs. podejście klasyczne) do pełnego zastosowania hiperpersonalizacji oraz sztucznej inteligencji?
Hiperpersonalizacja, a więc m.in. tworzenie bliskich i osobistych relacji z klientami, wymaga przetwarzania dużych zbiorów danych w sposób bardzo efektywny. Podjęta zostanie dyskusja o doświadczeniach i kierunkach potrzeb biznesowych i zastosowania danych i technologii w tym zakresie.
Sztuczna inteligencja, w tym generatywna SI, to temat powszechnie dyskutowany. Omówione zostaną obszary, w których sztuczna inteligencja jest już stosowana albo wkrótce będzie. W jakich przypadkach mogłaby być, ale jej zastosowanie jest blokowane, w szczególności ze względu na wyzwania z obszaru zarządzania danymi.
Gospodarz debaty:
Rozwiń pełny opis - 16.05 - 16.50Debata
Wszystko, wszędzie, naraz? Jak w dzisiejszym świecie bankowości wybierać innowacje, które będą potrzebne i rentowne
Moderator:
- Przemysław Polaczek, Partner zarządzający Digital Drive, Grant Thornton, Prezes Zarządu, Edisonda
Paneliści:
- Adam Bugaj, Chief Executive Officer & Co-Founder, Crewise
- Łukasz Czaczkowski, Chief Design Officer, Edisonda
- Janusz Naklicki, Chief Startegy Officer, Synerise
- Bartłomiej Nocoń, Dyrektor, Związek Banków Polskich; Członek Zarządu Europejskiej Rady ds. Płatności w Brukseli
- Szymon Wałach, Vice President Digital & Strategy & Member of the Management Board, InPost
Pierwszy raz w historii jesteśmy świadkami rewolucji technologiczno-społecznej, której tempo mierzymy w miesiącach, nie latach czy dekadach. Dziś, nowoczesne technologie związane z AI otwierają zupełnie nowy rozdział w myśleniu o innowacjach cyfrowych.
Zaczyna się era, w której technologia i człowiek kształtują się nawzajem z wysoką intensywnością. Na naszych oczach powstają nowe potrzeby klientów, nowe definicje sukcesu, nowe sposoby tworzenia produktów i usług. Dla innowatorów, to czas niezwykłych możliwości – czas, w którym można uzyskać realną przewagę.
Z kolei dla decydentów, to czas niezwykle wymagający. Czas decyzji i wyborów obarczonych niepewnością i dużym ryzykiem, bo przecież nie da się zrobić wszystkiego. W tak dynamicznych warunkach naturalnym staje się pytanie: Na jakich fundamentach budować pewność swoich decyzji biznesowych?
Podczas naszej debaty zaproszeni eksperci zgłębią te kwestie, przyglądając się problemom z perspektywy bankowej, klienckiej, technologicznej i naukowej. W trakcie dyskusji wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytanie: jak w dynamicznym świecie tworzyć produkty, które są nie tylko innowacyjne, ale także potrzebne, skalowalne i zyskowne?
Gospodarz debaty: Edisonda
Rozwiń pełny opis - 16.50 - 17.30Debata
Redukcja ryzyka prawnego na rynku kredytów mieszkaniowych
Wprowadzenie:
- Leszek Pawłowicz, Koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego
Moderator:
- Paweł Preuss, Partner EY, Lider Rynków Finansowych w Polsce
Zaproszeni Paneliści:
- Tadeusz Białek, Prezes Związku Banków Polskich
- Bożena Graczyk, Wiceprezes Zarządu, ING Bank Śląski S.A.
- Jacek Jastrzębski, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego
- Piotr Mazur, Wiceprezes Zarządu Banku nadzorujący Obszar Zarządzania Ryzykiem, PKO Bank Polski
Otocznie prawne kredytów mieszkaniowych – zarówno walutowych, jak i złotowych nadal jest niestabilne i w znaczącym stopniu generuje ryzyko prawne. Ostatnie rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego pokazują, że linia orzecznicza w sprawie kredytów walutowych daleka jest od stabilizacji. Wprawdzie jej obecna zmiana stanowi krok w stronę uzdrowienia sytuacji, ale sam fakt zmiany dowodzi narastającego ryzyka prawnego. W dodatku, w obliczu zmian stóp procentowych rośnie grono osób niezadowolonych z zawartych ugód i wkrótce możemy być świadkami kolejnych sporów, tym razem podważających zawarte już ugody.
Czego zatem trzeba, by otoczenie prawne rynku kredytów mieszkaniowych stało się prawdziwie bezpieczne, a zwłaszcza, czy możliwe jest dojście do tego stanu bez aktywnego zaangażowania się instytucji Państwa?Gospodarz:
Rozwiń pełny opis - 17.30 - 17.40
Podsumowanie i zakończenie Kongresu