Zakres tematyczny

  • potrzeby i oczekiwania finansowe oraz świadomość finansowa i emerytalna młodego pokolenia
  • postawy wobec finansów, oszczędzania i systemu emerytalnego osób na początkowym etapie kariery zawodowej
  • wyzwania w zakresie oszczędzania 20- i 30-latków
  • rola instytucji finansowych w systemie zabezpieczenia emerytalnego z perspektywy pokolenia Y/Z
  • odpowiedzialność najmłodszych uczestników za system emerytalny

Młodzi Polacy stoją przed perspektywą otrzymania świadczeń emerytalnych z systemu publicznego w wysokości około 25% ostatniego wynagrodzenia. Utrzymanie standardu życia na emeryturze wymaga od nich oszczędzania znaczącej części swojego dochodu i odpowiedzialnego inwestowania. Kończąc edukację nie posiadają wiedzy i sprawności finansowej, która pozwoliłaby im umiejętnie zarządzać finansami w cyklu życia. Jednocześnie w okresie ich aktywności zawodowej znacząco wzrośnie liczba emerytów w stosunku do liczby pracujących. Zadbanie o młodych uczestników wydaje się więc być warunkiem stabilności naszego systemu zabezpieczenia emerytalnego.
Jak młodzi ludzie oceniają taką perspektywę? Jak wygląda ich zaufanie do systemu? Co należałoby zmienić, by to zaufanie wzrosło? Jakie mają pomysły na system emerytalny i swoją przyszłość w tym kontekście? Jak powinna wyglądać oferta i komunikacja instytucji finansowych oferujących produkty długoterminowego oszczędzania? Podczas panelu będziemy szukali odpowiedzi na powyższe pytania, bazując na przygotowanym specjalnie na tę okazję badaniu.

Organizator
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partner Główny EKF
Partnerzy EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy Instytucjonalni EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy akademiccy
Poprzedni slajdNastępny slajd
Główni Partnerzy Medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy2-4 czerwca 2025

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie