Głównymi aktywnościami Akademii są:
- Publikacja książkowa „Co zmienilibyśmy w Polsce i Europie” będąca zbiorem tematycznych esejów studentów biorących udział w konkursie na najciekawszy esej. Wydawnictwo co roku porusza obszary tematyczne aktualnej sytuacji w Polsce i Europie, a także spekulacji na temat zbliżających się problemów lub wizji przyszłości w obszarach nowych technologii, sektora finansowego i Unii Europejskiej.
- Zjazd akademii w trakcie Europejskiego Kongresu Finansowego: uczestnictwo w wydarzeniu, spotkania z liderami świata biznesu i polityki, warsztaty specjalistyczne, panele dyskusyjne, debaty oksfordzkie oraz konkurs esejów i liczne spotkania networkingowe. Niewątpliwie kluczowym aspektem zjazdu podczas EKF jest możliwość czynnego udziału we wszystkich debatach oraz wydarzeniach towarzyszących.
- Członkostwo w Klubie Odpowiedzialnych Finansów przy Europejskim Kongresie Finansowym polegające na zaangażowaniu członków Akademii w konsultacje tematyczne i uczestnictwo w seminariach klubu
- Udział członków Akademii w wydarzeniach realizowanych w ramach Projektu EKF m.in.: Kongres Bankowości Detalicznej, Kongres Consumer Finance, IT w instytucjach finansowych, Kongres Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej, Seminarium Zarządzanie Ryzykiem i Kapitałem w Bankach
- W ramach Akademii EKF na polskich uczelniach organizowane są otwarte spotkania i wykłady. Członkowie Akademii mogą ponadto otrzymać wsparcie ze strony organizatora Akademii EKF w realizacji własnych inicjatyw na swoich uczelniach.
Członkowie Akademii są również autorami Rekomendacji Europejskiego Kongresu Finansowego, które włączane są do zbioru najważniejszych Rekomendacji Kongresu. Do tej pory studenci przygotowali i przedstawili rekomendacje:
- „Współpraca polskich uczelni z biznesem” (2014)
- „Polska rajem dla talentów” (2015)
- „Pobudzanie przedsiębiorczości wśród młodego pokolenia” (2016)
- „Budowanie odpowiedzialności finansowej Polaków” (2017)
- ,,Jak pozyskać potencjał polskich absolwentów studiów zagranicznych na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego Polski” (2020)
- “Wyzwania dla edukacji ekonomicznej młodych Polaków” (2021)
- Tworzenie środowiska wspierającego budowę kapitału intelektualnego w Polsce (2021)
- Integracja zielonych finansów z edukacją ekonomiczną wymaga wzmocnienia (2024)
oraz opinię: