Aby odbudować Ukrainę po zniszczeniach wojennych potrzebne jest wsparcie międzynarodowe oraz mix źródeł finansowania: pożyczki z instytucji i organizacji międzynarodowych oraz innych państw, kapitał prywatnych inwestorów, zaangażowanie sektora bankowego, a także rynku kapitałowego.
Pod patronatem polskiego rządu zarówno firmy państwowe, jak i prywatne przygotowały ofertę dla rządu ukraińskiego, która mówi o tym, w jakich obszarach odbudowy firmy z polski mogłyby
uczestniczyć.
Polska może zaoferować Ukrainie kompleksową ofertę wsparcia, począwszy od procesów inwestycyjnych, poprzez zorganizowanie finansowania odbudowy, aż po know-how polskich firm wraz ze wsparciem menedżerów. Przydatna może okazać się nasza wiedza i doświadczenie zdobyte w wieloletnim procesie rozwoju kraju według unijnych zasad.
Rynek kapitałowy powinien odegrać znaczącą rolę w procesie odbudowy naszego sąsiada. Jeśli umiejętnie wykorzystamy ten proces, będzie to szansa na silny impuls rozwojowy dla polskiej giełdy i jej otoczenia biznesowego. Do procesu odbudowy potrzebna będzie mobilizacja dodatkowych kapitałów przeznaczanych na budowanie potencjału polskich przedsiębiorstw, które powinny aktywnie uczestniczyć w odbudowie zniszczeń wojenny w Ukrainie. Polski rynek kapitałowy może także służyć jako platforma finansowania ukraińskich spółek, czy miast (emisja obligacji komunalnych) zaangażowanych w proces odbudowy kraju.
Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych podjął już pierwsze działania. W grudniu ub. r. KDPW oraz National Depository of Ukraine (NDU) podpisały umowę, na mocy której utworzone zostało bezpośrednie połączenie operacyjne z ukraińskim rynkiem kapitałowym. Umowa ta otwiera drogę do emisji obligacji komunalnych przez ukraińskie samorządy na rynkach międzynarodowych za pośrednictwem KDPW. Uplasowanie ukraińskich obligacji komunalnych na rynku europejskim pomoże przyciągnąć kapitał i zwiększyć napływ inwestycji zagranicznych do Ukrainy. W przyszłości zakres współpracy może zostać poszerzony także o inne instrumenty.
Z opracowania ekonomistów banku Pekao S.A. wynika, że angażując się w proces odbudowy PKB Polski może być wyższy nawet o 3,8 proc., czyli o 190 mld zł. Odbudowa i wzmocnienie Ukrainy to jednak przede wszystkim gwarancja większego bezpieczeństwa dla Europy. Pomoc naszym sąsiadom należy potraktować także jako inwestycję w przyszłość – z materialnego i niematerialnego, a także moralnego punktu widzenia. Gra jest zatem warta świeczki.