Sztuczna inteligencja (AI) nabiera coraz większego znaczenia w branży finansowej, szczególnie w dziedzinie technologii finansowych. Pomaga instytucjom finansowym zarządzać ogromną ilością gromadzonych danych, analizować je, poprawiać wydajność i dokładność oraz zapewniać klientom lepsze usługi finansowe.
Branża FinTech zawsze opierała się na innowacjach i przełomach. Koncentrowano się na wykorzystaniu technologii w celu uczynienia usług finansowych bardziej dostępnymi, wydajnymi i przyjaznymi dla klienta. Dziś to sztuczna inteligencja stoi na czele tej innowacji, pomagając firmom przenieść swoje usługi na wyższy poziom i dostarczać klientom jeszcze bardziej spersonalizowane usługi. Już dziś wiadomo, że AI umożliwi również dostosowanie strategii inwestycyjnych i zarządzanie portfelem w sposób bardziej precyzyjny, uwzględniając indywidualne cele i ryzyko inwestora.
AI przyspieszy również automatyzację procesów w FinTechach. Rutynowe zadania, takie jak przetwarzanie dokumentów, weryfikacja tożsamości czy obsługa płatności, będą wykonywane przez inteligentne systemy. To pozwoli na zwiększenie efektywności operacyjnej, redukcję kosztów i skrócenie czasu obsługi klienta. FinTechy będą mogły skoncentrować się na bardziej strategicznych zadaniach i świadczeniu wysokiej jakości usług.
Sztuczna inteligencja zmieni również sposób, w jaki obsługiwani są klienci. Wirtualni asystenci, chatboty i systemy rozpoznawania mowy będą oferować bardziej intuicyjne i spersonalizowane doświadczenia. Klienci będą mogli uzyskać natychmiastową pomoc, otrzymywać rekomendacje, śledzić swoje konta i transakcje za pośrednictwem interakcji z AI. To zwiększy satysfakcję klientów i lojalność wobec FinTechów.
„Przykłady zastosowania sztucznej inteligencji w branży FinTech można by mnożyć – choćby w zakresie wykrywania oszustw finansowych. Pewne jest, że rozwój AI będzie stymulować innowacje i pojawienie się nowych modeli biznesowych. FinTechy będą mogły wykorzystać AI do tworzenia nowych produktów i usług, takich jak inteligentne kontrakty, robotyczne doradztwo finansowe czy analiza alternatywnych danych do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Otworzy to drzwi do kreatywności i eksploracji nowych obszarów w sektorze finansowym”, mówi Andrzej Antoń, współzałożyciel oraz CEO Blue Media (wkrótce Autopay).
Blue Media:
Blue Media (wkrótce Autopay) to polska spółka technologiczno-finansowa założona w 1999 roku w Sopocie. Powstała jako wspólne przedsięwzięcie dwóch studentów zafascynowanych nowymi technologiami, którzy do dzisiaj zasiadają we władzach spółki (Andrzej Antoń i Konrad Kucharski). Misją nowej marki parasolowej Autopay (w którą zmienia się Blue Media) będzie dostarczenie wyjątkowego doświadczenia związanego z płatnościami. Odnalezienie nowego poziomu wygody, intuicyjności, automatyzacji. Miesięcznie z usług firmy korzysta 10 milionów klientów i klientek, a rozwiązania i produkty Autopay wybrało już 35 tysięcy firm w Polsce.
W ciągu niemal 25 lat działalności spółka stała się jedną z największych firm technologicznych świadczących usługi dla sektora finansowego, telekomunikacyjnego i ecommerce w Polsce. Tworzy produkty i usługi, które ułatwiają i przyspieszają wykonywanie codziennych spraw, takich jak: płacenie rachunków, doładowanie telefonu, wykonanie ekspresowego przelewu, zakupy przez internet, czy automatyczne płatności za autostrady.
Docelowo pod parasolową marką Autopay będą działać również inne spółki, np. Autopay Mobility oraz niemiecka spółka Autopay GmbH.