Wyzwania dla liderów i liderek w nowej rzeczywistości

W ostatnich miesiącach tematykę konferencji i spotkań związanych z zarządzaniem zdominowały rozmowy o przywództwie w czasie kryzysu. Na temat paradygmatów zarządzania ukazało się wiele badań, artykułów, przeprowadzono setki, jeśli nie tysiące rozmów w gronie ekspertów.

Wynika to stąd, iż w okresie kryzysu, niepewności, dużych zmian jak w żadnym innym czasie potrzebujemy świadomego przywództwa. Potrzebujemy liderów, którzy będą potrafili pogodzić bieżące  potrzeby firmy  z długoterminową strategią. Dlatego wśród kluczowych kompetencji liderów wymienia się m.in.: wyobraźnię strategiczną, umiejętność planowania strategicznego, otwartość na wiedzę, innowacyjność. Do zestawu cech charakteryzujących współczesnego lidera warto dodać empatię.

Żyjemy w świecie, w którym nietrudno dostrzec, jak życie zawodowe i osobiste uzupełniają się i przenikają nawzajem. Jeszcze bardziej dostrzegliśmy to, pracując zdalnie, kiedy nierzadko granica pomiędzy czasem pracy a czasem wolnym stała się bardzo płynna. Czasami jest to świadoma decyzja pracowników, którzy decydują się na zadaniowy tryb pracy i związaną z tym elastyczność. Z drugiej strony dla wielu osób ta forma pracy oznacza większą dyspozycyjność dla szefa, a co za tym idzie dłuższy czas pracy.

Dlatego dziś bardziej niż kiedykolwiek od liderów oczekuje się wsparcia i empatii wobec zespołów[1]. Ludzie w organizacjach potrzebują realizować swój osobisty potencjał i rozwijać się. Co więcej, możemy spodziewać, się, ze ta potrzeba będzie zyskiwała na znaczeniu. Association
of Chartered Certified Accountants (ACCA) opublikowało niedawno podsumowanie badań przeprowadzonych w pierwszej połowie 2021 r. Wynika z nich jednoznacznie, że dla pokolenia Z, czyli dzisiejszych 20-latków, praca jest ważna pod warunkiem, że mogą w niej rozwijać się i realizować ciekawe zadania. To oznacza, że np. po roku lub dwóch, w poszukiwaniu nowych i inspirujących wyzwań, licząc na awans, nie będą mieli problemu ze zmianą firmy, a nawet zawodu. Kto oczekuje, że będzie się z nimi pracować podobnie – lub tylko trochę inaczej – jak z pokoleniem wychowanym na przełomie XX i XXI wieku, kiedy naturalne były pełna dyspozycyjność pracownika, wykonywanie poleceń i maszynowa zadaniowość, przeżyje rozczarowanie[2].

Firmy wprowadzają innowacje dzięki wiedzy i technologii. A innowacje napędzane są właśnie przez bezpieczeństwo psychiczne i dobrostan pracowników definiowany jako poczucie szczęścia – jest to stan bardzo indywidualny, ale możemy mówić o nim wówczas, gdy realizujemy swój własny potencjał, potrafimy poradzić sobie ze stresem, budujemy odporność psychiczną, odczuwamy zadowolenie i radość z życia, uważamy siebie za osobę wartościową, a swoje życie za sensowne, doceniamy siebie, budujemy wspierające relacje, troszczymy się o swoje zdrowie i jesteśmy aktywni fizycznie.

Ostatnio miałam okazję przeczytać artykuł, w którym CEO Microsoftu Satya Nadella podkreśla, że to empatia czyni go lepszym innowatorem. Jego zdaniem empatia to cecha, która wzmacnia dążenie organizacji do zaspokojenia niewyartykułowanych potrzeb klientów. I to właśnie ta cecha pomaga nam tworzyć nowe możliwości i rozwiązania dla wszystkich.  Nadella postrzega innowacyjność nie tyle jako zmienianie istniejącego status quo, lecz jako umiejętność słuchania klientów i zrozumienia ich potrzeb. Innowacja jest wynikiem dbania o dobro ludzi[3]. I mam tu na myśli troskę zarówno o współpracowników, jak i interesariuszy zewnętrznych.

Umiejętność zrozumienia i nawiązania relacji z pracownikami i innymi menedżerami może pomóc nie tylko we wzajemnym zrozumieniu, ale także zapewnić pracownikom najlepszą pozycję do odniesienia sukcesu[4]. . Z mojego doświadczenia wynika, że ​​okazywanie empatii może również ułatwić identyfikację prawdziwych mocnych stron pracowników

Oczywiście empatia wymaga od lidera dużej uważności i wrażliwości na drugiego człowieka. I nieco przewrotnie powiem, ze zdaliśmy sobie sprawę z jej wagi w momencie, kiedy zostaliśmy poddani pewnej izolacji. Iwan Krastev – bułgarski politolog z Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu, mówił na łamach „Deutsche Welle”, że „(…) w czasie wojny zwłaszcza stacje kolejowe i lotniska są przepełnione, ponieważ ludzie są cały czas w ruchu, podróżując w różnych kierunkach, przed czymś uciekając. W czasie pandemii są to jednak najbardziej opustoszałe miejsca na świecie.(…) W momencie, gdy ludzie zostali zamknięci w swoich mieszkaniach i domach, zrozumieliśmy wyraźniej niż kiedykolwiek wcześniej, że żyjemy we wspólnym świecie, a to, czy poradzimy sobie w nowych realiach zależy od tego, czy będziemy potrafili ze sobą współpracować. Empatia to więc pierwszy krok do tego, by budować poczucie wspólnoty zespołowej i wspólnych wartości.

 

Na ten temat będziemy rozmawiać podczas panelu Przywództwo w trybie COVID-19. Wyzwania dla Liderów i Liderek w nowej rzeczywistości, na który serdecznie zapraszam.

Ewa Małyszko, Prezes Zarządu PFR TFI

 

[1] https://thechiefempathyofficer.com/

[2] https://www.accountingtoday.com/news/gen-z-anticipates-a-shifting-workplace-ifac-and-acca-report

[3] https://twentyonetoys.com/blogs/future-of-work/3-ceos-using-empathy-to-unlock-innovation

[4] https://www.brunswickgroup.com/leadership-for-millennials-i19014/

Zobacz również

Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy2-4 czerwca 2025

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie