Budowa jednolitego rynku kapitałowego w Unii Europejskiej będzie zadaniem bardzo trudnym, ale nie niewykonalnym – uważa Verena Ross, przewodnicząca Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), gościni specjalna Europejskiego Kongresu Finansowego. I uzasadnia dlaczego taki rynek jest europejskim przedsiębiorstwom i inwestorom potrzebny.

– (…) zależy nam na tym, żeby zapewnić jak najlepsze możliwości dla firm, które potrzebują kapitału, jak i inwestorów, którzy chcieliby korzystać z okazji inwestycyjnych. Tak należy rozumieć jednolity rynek kapitałowy. Myślę, że pojedyncze rynki nie byłyby w stanie tego zrobić – mówiła podczas EKF Verena Ross.

Unia Rynku Kapitałowego to projekt powstały w Komisji Europejskiej jeszcze poprzedniej kadencji. To projekt niezwykle złożony i wielowątkowy. Najważniejszym jego celem jest właśnie zapewnienie przedsiębiorstwom dostępu do rynków kapitałowych, a zatem i do kapitału w całej Wspólnocie, a równocześnie inwestorom, drobnym ciułaczom i przyszłym emerytom dostęp do porównywalnych i przejrzystych instrumentów inwestycyjnych we wszystkich krajach.

Co więcej, po wielkim globalnym kryzysie finansowym okazało się, że europejskie firmy uzależnione są w dużym stopniu od banków, a te mocno w wyniku kryzysu ucierpiały. Okazało się też, że wielkość aktywów banków, szczególnie w strefie euro wielokrotnie przekracza PKB i nie za bardzo jest sznsa, żeby mogły jeszcze więcej pożyczać. W USA jest inaczej – firmy finansują się głównie z rynku kapitałowego, a w Europie jest on nie tylko znacznie mniejszy, ale rozdrobniony.

Jednolity rynek kapitałowy brzmi pięknie, ale zrobić to jest niezwykle trudno. Bo nie chodzi tylko o regulacje. Chodzi o ustawodastwo, na przykład podatkowe, które rządy licznych państw wykorzystują jako rodzaj swoistego arbitrażu.

– Chcemy prowadzić do konwergencji na europejskich rynkach kapitałowych – mówiła Verena Ross.

ESMA to instytucja powstała w 2011 roku po wielkim globalnym kryzysie finansowym jako ogólnoeuropejski nadzorca mający za zdanie dbać o większą spójność europejskich rynków.

– ESMA i nadzory krajowe wspólnie starają się zapewnić, żeby praktyki nadzoru na rynkiem finansowym były spójne, żeby nie było luk, arbitrażu regulacyjnego – mówiła Verena Ross.

Europejski nadzorca pracuje także nad tzw. jednolitym europejskim punktem dostępu, w którym będą znajdować się spójne informacje o przedsiębiorstwach całej Unii, żeby inwestorzy mogli podejmować lepsze decyzje. Dzięki nowym regulacjom dotyczącym prospektu emisyjnego mniejsze i średnie firmy będą miały lepszy dostęp do rynku kapitałowego.

– Tylko dzięki współpracy możemy nie wpaść w pułapkę regulacyjnych arbitraży – mówiła Verena Ross.

– Nie ma różdżki czarodziejskiej, która pozwoliłaby stworzyć jednolity rynek kapitałowy w Europie (…) Niewątpliwie interesuje nas ochrona małego inwestora, to, co trzeba zrobić, żeby produkty były bardziej jasne i przejrzyste. Niewątpliwie należałoby zmniejszyć obciążenia firm na rynku publicznym – dodała.

Oprócz prac nas wprowadzeniem jednolitego rynku kapitałowego w Unii, ESMA pracuje nad tym, by stawić czoła wyzwaniom związanym z wprowadzeniem „Zielonego Ładu” oraz cyfryzacją, której podlegają rynki kapitałowe, ale też obieg informacji „wokół” rynków.

– Rośnie zapotrzebowanie na zrównoważone produkty inwestycyjne, a inwestorzy są narażeni na tzw. greenwashing. Inwestorzy muszą mieć przejrzystą informację dotyczącą realizacji wskaźników zrównoważonego rozwoju (…) Cyfryzacja tworzy nowe interakcje z inwestorami detalicznymi, choćby przez media społecznościowe, a jako nadzór musimy zapewnić, żeby ludzie nie byli oszukiwani – powiedziała szefowa ESMA.

Zobacz również

Organizator
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partner Główny EKF
Partnerzy EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy Instytucjonalni EKF
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy akademiccy
Poprzedni slajdNastępny slajd
Główni Partnerzy Medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Partnerzy medialni
Poprzedni slajdNastępny slajd
Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy2-4 czerwca 2025

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie