Z wykładu dr Wiesława Rozłuckiego na wręczeniu dyplomu dr. h.c. SGH w Warszawie w dniu 15-03-2024

Bardzo ważnym czynnikiem kształtującym bezpośrednie oto­czenie rynku giełdowego i wpływającym na notowania spółek jest ład korporacyjny. Od końca lat 90. z inicjatywy Krzysztofa Lisa nasi­lała się debata na temat konieczności poprawy corporate governance spółek notowanych na warszawskiej GPW. W 2002 roku WGPW przyjęła Dobre praktyki w spółkach publicznych, opracowane przez niezależny Ko­mitet Dobrych Praktyk pod przewodnictwem prof. Grzegorza Domań­skiego. Innowacyjne podejście w tym dokumencie, stosowane później w innych branżach, polegało na wykorzystaniu zasady comply or explain, czyli sto­suj lub wyjaśnij, dlaczego nie stosujesz konkretnej, dobrej prakty­ki. Jak się dość często okazywało wyjaśnienia niestosowania danej praktyki
w konkretnych okolicznościach były przekonujące a bezrefleksyjne jej stosowanie niezasadne. Kolejne wersje Dobrych praktyk były wprowadzane w latach 2005, 2007, 2012, 2016 i ostatnia w 2021 r. Obowiązek przekazywania informacji na temat stosowania dobrych praktyk dotyczy aktualnej wersji dobrych praktyk, nie oznacza jednak, że poprzednie zasady mogą być pomijane. Przykładowo chodzi o pierwszą zasadę Dobrych praktyk z 2002 r., zgodnie z którą podstawowym celem działania władz spółki jest reali­zacja interesu spółki, rozumianego jako powiększanie wartości powie­rzonego jej przez akcjonariuszy majątku. Zasada ta jest wciąż aktualna. Koncepcja dobrych praktyk znalazła zastosowa­nie w bardziej szczegółowych kwestiach, czego przykładem są Dobre Praktyki Komitetów Audytu 2021, opracowane przez grupę ekspertów w ramach działalności Fundacji Polski Instytut Dyrektorów.

Trzeba również wspomnieć o ładzie korpora­cyjnym, szczególnie w odniesieniu do spółek z udziałem Skarbu Pań­stwa. Spółki te nigdy nie były liderami corporate governance, jednakże skala nominacji i interwencji o charakterze politycznym wzrosła zna­cząco w ostatnich latach. Wielu inwestorów dochodzi do wniosku, że podstawowym celem kierownictwa tych spółek nie jest budowa war­tości dla akcjonariuszy, lecz realizacja doraźnych celów politycznych, przekazywanych przez aktualnie rządzących. Dalszy rozwój rynku giełdowego wymaga uporządkowania tego obszaru, co przełoży się na wyższe wyceny spółek, a w konsekwencji na większą gotowość in­westorów do obejmowania nowych ofert na rynku pierwotnym i wtór­nym.

Zobacz również

Wybierz wydarzenie
Europejski Kongres Finansowy2-4 czerwca 2025

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie