Nowa rzeczywistość związana z pandemią rozbudziła oczekiwania konsumentów, przedsiębiorców oraz regulatora dotyczące realizacji płatności. 29 krajów, w tym Polska, zdecydowało się na podniesienie limitu dla transakcji zbliżeniowych bez PIN-u. Na koniec pierwszej połowy roku ponad 75% płatności kartami Visa w Europie dokonywano zbliżeniowo i przy użyciu telefonu lub zegarka, co stanowi skok o 20 proc. rok do roku. Gdyby nie pandemia, wzrost ten wynosiłby prawdopodobnie ok. 5 proc.
Przykład sektora e-commerce pokazał, że nowe okoliczności stworzyły dla wielu branż szansę na dynamiczny rozwój, czego dowodem jest wzrost transakcji w obszarze e-handlu. W czasie pandemii przyspieszył także rozwój polskiej bankowości online, która już wcześniej była jedną z najnowocześniejszych na świecie. Teraz banki stają natomiast przed wyzwaniem przygotowania swoich klientów na czekającą nas pod koniec grudnia ważną zmianę związaną z wymogiem silnego uwierzytelnienia.
Wydarzenia ostatnich miesięcy postawiły wiele kwestii pod znakiem zapytania, ale jedno jest pewne – ci, którzy umiejętnie dostosują się do nowych okoliczności i skorzystają z możliwości, które dają nowe technologie, zwiększą swoje szanse na wyjście z kryzysu obronną ręką i otworzą sobie drogę do rozwoju w nowej post-epidemicznej rzeczywistości.
Moderatorzy debaty:
- Jakub Grzechnik, Dyrektor ds. rozwoju produktów w Europie Środkowo-Wschodniej, Visa
Uczestnicy debaty:
- Wojciech Rybak, Członek Zarządu, Bank Millennium
- Mirosław Skiba, Prezes Zarządu, SGB-Bank SA
- Barbara Borgieł-Cury, Dyrektor Centrum Bankowości Codziennej, ING Bank Śląski
- Joanna Erdman, Dyrektor ds. projektów strategicznych, mBank
- Paweł Placzke, Dyrektor Departamentu Produktów Klienta Indywidualnego, PKO BP
Kluczowe zagadnienia:
- Wzrost znaczenia i zaufania do płatności cyfrowych w dobie dystansowania społecznego – potrzeba chwili czy trwała zmiana?
- W jakim stopniu boom na e-commerce przyspieszył wprowadzanie tak wygodnych rozwiązań w płatnościach online, jak w przypadku powszechnie stosowanych w Polsce płatności zbliżeniowych?
- W czasie pandemii banki w ekspresowym tempie wdrażały rozwiązania ułatwiające klientom korzystanie z usług finansowych i usprawniające zdalną obsługę klienta. Czy ten kierunek i tempo zmian staną się nowym standardem user experience w bankowości?
- Pod koniec grudnia klientów banków czeka ważna zmiana związana z wymogiem silnego uwierzytelnienia – jak dobrze ich na to przygotować? Co stanowi największe wyzwanie?
- Wygoda i bezpieczeństwo w korzystaniu z płatności – jak skutecznie pogodzić wymagania konsumentów i regulatora?
- Mikroprzedsiębiorstwa i małe firmy to filar gospodarki – jak je skutecznie wspierać w przystosowaniu biznesu do sytuacji wywołanej pandemią?