Ostatnie lata były dla sektora finansowego okresem pełnym wyzwań: najpierw pandemia COVID-19, potem niepokoje geopolityczne równolegle w kilku miejscach na świecie, w tym agresja Rosji na Ukrainie. Wszystko to spowodowało wzrost inflacji, spowolnienie gospodarcze oraz działania regulacyjne, z którymi banki musiały się zmierzyć i będą się jeszcze mierzyć w nadchodzących latach.
Rok 2022 pokazał w końcu bardzo dobre wyniki sektora bankowego w Europie. Według najnowszego raportu Kearney „Retail Banking Radar”, badającego niemal 100 instytucji w naszym regionie, banki zaraportowały najwyższy dochód na klienta, na pracownika oraz najniższy C/I od przynajmniej 5 lat. Te wyniki wymagały jednak ogromnego wysiłku. Patrząc w perspektywie 15 lat (od kryzysu finansowego 2007-2008), produktywność na pracownika wzrosła niemal dwukrotnie, a na oddział niemal trzykrotnie.
W Polsce fundamenty również wyglądały w zeszłym roku doskonale, choć na ostateczne wyniki wpływ miały rezerwy i odpisy dotyczące kredytów walutowych oraz wakacji kredytowych.
Agenda na kolejne lata wygląda szczególnie interesująco: Jak pogodzić „ogień” dalszego wzrostu efektywności (po ponad dekadzie jej dynamicznego zwiększania) z „wodą” konieczności coraz większej „klientocentryczności”: potrzeby doskonałego rozumienia potrzeb konkretnego klienta i zdolności dopasowania oferty i modelu działania do nich. O tym będą dyskutować uczestnicy panelu.
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
- Wysoka inflacja i stopy procentowe, spowolnienie gospodarcze, wyzwania na rynku hipotecznym – jak będą oddziaływać na sektor bankowy w latach 2023-2025?
- Czy modele działania banków nadążają za zmieniającymi się oczekiwaniami klientów?
- Jak dalej zwiększać efektywność po ponad dekadzie intensywnych działań w tym kierunku?
- „Klientocentryczność”: co to znaczy i jak ją osiągnąć?
- Zwinność, analityka danych i zaawansowane technologie: jakie mają znaczenie dla pogodzenia „ognia” z „wodą”?