Obserwujemy rewolucję w danych w ostatnich latach – firmy z sektora finansowego dążą do stania się data driven organisation. Celem jest podejmowanie świadomych, perspektywicznych decyzji. Widoczne jest to w automatyzacji procesów, oferowaniu nowych produktów, personalizacji usług czy nowoczesnych metodach zarządzania ceną i relacjami z klientami. Potencjał w danych zgromadzonych w firmach jak i danych pozyskanych ze źródeł zewnętrznych jest ogromny i wciąż mało wykorzystywany. Firmy napotykają liczne bariery w rozwoju, takie jak niska jakość danych, przestarzałe technologie czy brak narzędzi i wiedzy do zastosowania zaawansowanej analityki. Firmy, które pokonają te trudności zdobędą realną przewagę konkurencyjną.
Kluczowe zagadnienia / tezy:
- Czy dzisiejsze instytucje finansowe są instytucjami data-driven? Czy zyski z uwolnienia i wykorzystania danych są już widoczne?
- Jakie bariery napotykają instytucje finansowe w staniu się data driven organisation? Czy są to głównie problemy technologiczne czy może też inne, jak ludzkie, regulacyjne czy czysto biznesowe?
- Jak AI/ ML zmienia przyszłość sektora finansowego? Czy rewolucja już się dokonuje czy jest wciąż przed nami?
- Czy opłaca się nadal inwestować w technologie związane z danymi? Czy korzyści przewyższają koszty?
- Jakie dane są najbardziej wartościowe?
- Czy obserwujemy koniec tradycyjnych hurtowni danych i przejście do innych, nowoczesnych rozwiązań?
- Aby skutecznie zarządzać relacją z klientem musimy dobrze poznać naszego odbiorcę. Czy już znamy klientów?